SON DAKİKA

Yanık: “Üçüncü bir şahsa çocuk teslim edilmiyor”

Yanık: “Üçüncü bir şahsa çocuk teslim edilmiyor”

Enkaz altından çıkan ve yanında ailesi olmayan çocuklar nereye götürülüyor? Güvenlikleri nasıl sağlanıyor? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, o soruya yanıt verdi. O çocukların sadece il müdürlükleri tarafından belirlenen personellere teslim edilebileceğini söyledi.

Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Musa Şahin de enkazdan çıkan çocukların hastane, koruma ve teslim sürecini CNN TÜRK’e anlattı. Şahin, “Çocuklarımızı oluşturduğumuz bilgi formuyla kayıt altına alıyoruz. Fiziki görüntülerini, göz rengi, saç rengi, herhangi bir gözlüktür, aparat kullanıyorsa bunları mutlaka kayıt altına alıyoruz. Fotoğrafını da çekerek Tübitak tarafından hazırlanmış bir bilgi sistemine yüklüyoruz” dedi.

Peki, çocuk konuşamayacak kadar küçükse ne olacak? Şahin bu konuda da “Doğum belgeleri ya da en son belki DNA testi istemek zorunda kalacağız. Bu testler sonucunda da resmi kanıt oluştuktan sonra teslimini yapacağız” ifadelerini kullandı.

Deprem bölgelerindeki refakatsiz çocuklar, deprem riski olmayan illere nakledildi. Şahin, diğer illere nakledilen çocuklarla ilgili, “Biz bu çocuklarımız için bir bileklik sistemi uygulayacağız. Taburcu esnasında teslim aldığımızda beyaz bir bileklik takacağız, üzerine ismini yazacağız ve bir numara vereceğiz. O numaraya da dijital sistem üzerinden diğer özelliklerini de tanımlayacağız. Her il için farklı bir renk bileklik verilecek ve daha sonra çocukların aileleri başvuru yaptıklarında hangi ildeki enkazdan çıktığını söylediklerinde, çocuklarına daha kolay ulaşabilecekler” dedi ve çocuklarına ulaşmak isteyen aileler için de “İlk kayıt, Sağlık Bakanlığı tarafından sağlandığı için ALO 184 üzerinden, SABİM hattı üzerinden ilk bilgileri alabilirler. Taburcu sürecinden sonra bizim kuruluşlarımıza geleceği için ALO 183’e başvurarak kayıt oluşturabilirler” ifadelerini kullandı.

Bakanlık ayrıca depremden etkilenmiş ve yanında ailesi olmayan çocukların teslim edilebileceği yer ve irtibat kişilerini de bilgilerini paylaştı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı: Refakatsiz çocuklar Bakanlık kontrolü altında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı: Refakatsiz çocuklar Bakanlık kontrolü altında

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı: Refakatsiz çocuklar Bakanlık kontrolü altında

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu