TEKNOLOJİ

Tek tuşla hayat kurtaran mobil uygulama: AFAD Acil Çağrı

AFAD Başkanlığınca, vatandaşların afet ve deprem anında yardım ekiplerine cep telefonu üzerinden ulaşmasını sağlayan “AFAD Acil” adlı mobil uygulaması hayat kurtarıyor.

Tek tuşla hayat kurtaran mobil uygulama: AFAD Acil Çağrı

Bu sabah saat 04.17’de merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan 7.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Yerin 7 kilometre altında meydana gelen deprem sonrası ilk belirlemelere göre, bazı illerde evlerin yıkıldığı ve göçük altında kalanların olduğu öğrenildi.

Öte yandan, bu gibi felaketlerde mobil uygulamaların önemi büyük. AFAD Başkanlığınca, vatandaşların afet ve deprem anında yardım ekiplerine cep telefonu üzerinden ulaşmasını sağlayan “AFAD Acil Çağrı” adlı mobil uygulaması hayat kurtarıyor.

AFAD Acil Çağrı uygulaması nedir

Afet ve acil durumlarda telefonla yardım ekiplerine ulaşmayı sağlayan ve en yakın toplanma alanlarını gösteren uygulamada, afet eğitim videoları da yer alıyor.

Uygulamanın kullanılabilmesi için AFAD Acil uygulamasının telefona indirilmesinin ardından, telefon numarasının girilmesi gerekiyor.

Kısa mesaj ile gelen şifrenin girilmesi ve telefon numarasının doğrulanmasının ardından uygulama, TC kimlik numarasının girilmesi ve konum yetkisinin verilmesiyle aktif hale geliyor.

AFAD Acil uygulamasında, afet anında açıldığında kişiye en yakın toplanma alanı gösteriliyor ve afetzedenin buraya ulaşabilmesi için yol tarifi yapılıyor.

Toplanma alanına gidemeyecek durumda olanlar ise gerektiğinde internet üzerinden acil çağrı başlatabiliyor.

Çağrı başlatıldığında 112 Acil Çağrı Merkezi’ne bağlanılıyor, bundan sonra afetzedenin durumunu kısaca anlatan butonlar kullanılabiliyor.

Kişi konuşabilecek durumda değil ise uygulamadaki acil durum cümleleri kullanılarak mesaj yoluyla yardım alınabiliyor.

Afad Acil Çağrı indir (Android)

Afad Acil Çağrı indir (iOS)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu