OTOMOBİL

Sürdürülebilir mobilite kürsüsü kuruldu

Sürdürülebilir mobilite kürsüsü kuruldu

Sürdürülebilir Mobilite İnisiyatifi Derneği (SMİ) ile Galatasaray Üniversitesi, ulaşım sistemlerinin entegrasyonuna katkı sağlamak ve inovatif çözümler geliştirilmesine fırsat yaratmak; kentleşme, aşırı trafik yoğunluğu ve çevre kirliliğinin yol açtığı iklim krizine çözüm üretmek amacıyla güçlerini birleştirdi.

Ortak protokolle kurulan ‘’GSÜ-SMİ Sürdürülebilir Mobilite Kürsüsü’’ bünyesinde, insan ve çevre odaklı ulaşım sisteminin geliştirilmesine yönelik endüstri-üniversite iş birliği ile akıllı ulaşım sistemi altyapılarının geliştirilmesi amacıyla çalışmalar yapılacak. Sürdürülebilir akıllı hareketliliğin sağlanması, yaşanabilir çevre ve bilinçli toplum oluşturulması, veri paylaşımı ve güvenliğinin sağlanması amacıyla araştırmalar yürütülecek. Bu kapsamda Sürdürülebilir Mobilite İnisiyatifi Derneği (SMİ)’nin Galatasaray Üniversitesi ile imzaladığı protokol, ulaşım sistemlerinin entegrasyonuna katkı sağlamak, akıllı ve yenilikçi çözümler geliştirilmesine fırsat yaratmak amacı ve kentleşme, aşırı trafik yoğunluğu ve çevre kirliliğinin yol açtığı iklim krizine çözüm üretme hedefi ile araştırma-geliştirme faaliyetlerinde bulunulmasını ve tedarik zincirlerine yönelik çalışmaların gerçekleştirilmesini hedefliyor.

Start-up ve tedarikçi zincirler desteklenecek

Sektör yetkililerinden Hakan Doğu yaptığı konuşmada “Sürdürülebilir, entegre ve akıllı ulaşım için bir araya geldik. Bir inisiyatif olarak çıktığımız yolda Kasım 2022’de dernekleştik. Önceliğimiz, geleceğimiz için bir mobilite altyapısı oluşturmak. Bu; teknoloji, sürdürülebilir politikalar ve kültür gibi tüm etkenleri göz önünde bulunduran multidisipliner bir yaklaşım gerektiriyor. Bu çözüm arayışı için üniversiteler, girişimciler, özel sektör, belediyeler, STK’lar ve uluslararası kuruluşları bir araya getirerek sürdürülebilir hareketliliği sağlamak için veri güdümlü fikirlerin ve ürünlerin oluşmasını destekleyeceğiz. Burada çözümün veri temelli olduğunu biliyor; start-up ve tedarik zincirlerinin otomasyonları geliştiren çalışmalarını destekliyoruz. Bu nedenle Galatasaray Üniversitesi ile ortak kuracağımız kürsü sayesinde çok boyutlu çalışma fırsatımız olacak.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu