YAZARLAR

İtalya’nın nişanlısının vedası

İtalya’nın nişanlısının vedası <!– window.Criteo = window.Criteo || {}; window.Criteo.events = window.Criteo.events || []; –> <!—-> <!—->

<!– function callAdblock(zoneid,width,height){ var el = document.getElementById(‘crt-‘+zoneid); el.style.width=width+”px”;el.style.height=height+”px”; Criteo.events.push(function(){Criteo.DisplayAcceptableAdIfAdblocked({‘zoneid’: zoneid, ‘containerid’: ‘crt-‘+zoneid});}); window.addEventListener(“message”, function (e){ if(e.origin == (location.protocol==’https:’?’https://’:’http://’) + ‘cas.criteo.com’ && e.data == ‘passback-‘+zoneid) document.getElementById(‘crt-‘+zoneid).style.display = “none”; else return; }, false); } callAdblock(1049548,160,600); –>

<!–

–>

Gina Lollobrigida’nın ölümüne ilk tepki dostu ve ezeli rakibi Sofia Loren’den geldi. ‘Kederliyim ve büyük bir sarsıntı yaşıyorum’. ‘Lollo’m artık yok’

<!–

Gina Lollobrigida’nın ölümüne ilk tepki dostu ve ezeli rakibi Sofia Loren’den geldi. ‘Kederliyim ve büyük bir sarsıntı yaşıyorum’. ‘Lollo’m artık yok’

–>

‘La Lollo’ Gina Lollobigida’nın takma adlarından biriydi. Bir başka lakabı da oynadığı filmin isminden geliyordu ‘Dünyanın En Güzel Kadını.’

İtalyan sinemasının ‘Primadonna’sı 95 yaşında hayatını Roma’da özel bir klinikte kaybetti. Sanmayın ‘La Lollo’ sadece bir sinema oyuncusuydu. Film dünyasına veda ettikten sonra heykeltıraş, gezginlik ve fotoğrafçılık sanatına odaklandı ve çok başarılı oldu. Arka arkaya sergiler açtı. Dünyayı gezdi.

2. Dünya Savaşı sonrası fakirleşen ülkesinde sinema sanatında yeni akımın yönetmenlerinin aradığı kadın oyuncu oldu. 1947 İtalya Güzellik Yarışması’nda ancak üçüncü sırayı aldı ama birden tüm erkeklerin nişanlısı haline geldi. Resimli romanlarla başlayan mesleğinde şans yüzüne güldü. Vittorio De Sica, Luigi Comencini, Pietro Germi, Mario Zampi gibi güçlü yönetmenlerin gözdesiydi. Sonradan rakibi olacak Sofia Loren henüz ortalıkta yoktu.

Başarısı Hollywood yönetmenlerinin dikkatini çekti. Howard Hughes’un 6 yıllık sözleşmesini ceza alma pahasına kabul etmeyerek ülkesine döndü. Orson Welles kendisine öylesine aşık oldu ki sonunda bir belgeselini çekti. ‘La Lollo’ Hollywood’un gözde aktörleriyle de kamera karşısına geçti. Humphrey Bogart, Frank Sinatra, Burt Lancaster, Tyrone Power, David Niven, Yul Brynner, Alec Guiness, Anthony Quinn, Tony Curtis ve Rock Hudson’la başrolleri paylaştı. 1949’da evlendiği ve fırtınalı bir yaşama ortak olduğu Sloven Milko Skofiç’e bağlılığı nedeniyle hiçbirine yüz vermedi. Sadece ‘Come September’ filminde Rock Hudson’a ilgi duyduğunu sonradan itiraf edecekti. Ama Rock Hudson eşcinseldi.

Yetmişli yıllarda sinemadan kendi isteği ile uzaklaştı. Roma’da ki villasının bir bölümünü atölyeye çevirdi ve heykeltıraşlığa soyundu. Eserleri muhteşemdi. Sergileri arka arkaya geldi. Sonra fotoğrafçılığa merak sardı. Portre çalışmalarının ilki ABD Dışişleri Eski Bakanı Henry Kissinger’di. Ardından Audrey Hepburn, David Cassidy, Ella Fitzgerald, Fidel Castro ile siyah -beyaz kareleri ses getirdi. Bir derginin ret edilemeyecek önerisiyle gezginciliğe başladı. Röportajları ilgiyle okundu.

1999’da FAO (Dünya Gıda ve Tarım Örgütü) ya iyi niyet elçisi seçildi. Aynı yıl sol eğilimli Demokrat Parti’den Senatoya aday gösterildi ama başarılı olamadı. Geçen yıl yine seçimlerde İtalya Bağımsız Halk Partisi’nden bir kez daha hem de 95 yaşında siyaset şansını denedi yine olmadı.

Kendisiyle defalarca röportaj yaptım. Ezeli rakibi Sofia Loren için ‘Hep dosttuk ve dost kaldık’ demişti. Aşkı sormuştum ‘Bana uğramadı’ yanıtını vermişti. En sevdiği filmi için ‘Ekmek, Aşk ve Düşler’ (1953 – Luigi Comencini) i göstermişti.

‘La Lollo’ hiç mutlu olmadı. Oğlu ve torununun kendisini dolandırdığını iddia ediyordu. Ölürken mahkemesi hala sürüyordu.

O savaş sonrası İtalya’sında dişiliğin simgesi oldu. Erkeklerin de ‘Nişanlısı’ ydı. Toprağın bol olsun Gina.

‘Sesimi duyan var mı?’ ve Meryl Streep

Ne zaman bir deprem olsa aklıma hep Meryl Streep gelir. Anlatayım.

Devamını Oku 07.02.2023

Meloni’nin ilk 100 günü

İtalya’nın ilk kadın Başbakanı Faşizm yanlısı Giorgia Meloni ve merkez sağ koalisyon ortakları 22 Ekim’de yemin ettikten sonra iktidardaki ilk 100 gününü tamamladı.

Devamını Oku 03.02.2023

Zelenski İtalya’yı ikiye böldü

Son yazımda Vakıfbank voleybol takımının Afro -İtalyan oyuncusu Paola Egonu’nun Sanremo Şarkı Festivali’inde bir geceliğine sunuculuk yapacağını duyurmuştum. Bu arada pasör çaprazı smaçörün alacağı ücre tte belli oldu. 25 bin Euro.

Devamını Oku 29.01.2023

<!—->

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $}

{$ photo.Metadata.Title $}

<!–

–>

{$ photo.Metadata.Title $}

<!—->

0%Ana Sayfaya Yönleniyorsunuz…

Demirören Tv Holding A.Ş. – CNN ™ CNN Inc. A WarnerMedia Company.
All Rights Reserved.

LG

MD

SM

XS

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu