YAZARLAR

İshal, kabızlık, karın şişliği derken altından endometriosis hastalığı çıkabilir

İshal, kabızlık, karın şişliği derken altından endometriosis hastalığı çıkabilir <!– window.Criteo = window.Criteo || {}; window.Criteo.events = window.Criteo.events || []; –> <!—-> <!—->

<!– function callAdblock(zoneid,width,height){ var el = document.getElementById(‘crt-‘+zoneid); el.style.width=width+”px”;el.style.height=height+”px”; Criteo.events.push(function(){Criteo.DisplayAcceptableAdIfAdblocked({‘zoneid’: zoneid, ‘containerid’: ‘crt-‘+zoneid});}); window.addEventListener(“message”, function (e){ if(e.origin == (location.protocol==’https:’?’https://’:’http://’) + ‘cas.criteo.com’ && e.data == ‘passback-‘+zoneid) document.getElementById(‘crt-‘+zoneid).style.display = “none”; else return; }, false); } callAdblock(1049548,160,600); –>

<!–

–>

Endometriozisli kadınlarda sindirim sistemi sorunları jinekloljik problemlerden sonra en sık görülen sorundur. Bu gerek Dünya’da gerekse Türkiye’de yapılan çalışmalarda bu şekilde belirlenmiştir.

<!–

Endometriozisli kadınlarda sindirim sistemi sorunları jinekloljik problemlerden sonra en sık görülen sorundur. Bu gerek Dünya’da gerekse Türkiye’de yapılan çalışmalarda bu şekilde belirlenmiştir.

–>

Endometriozis teşhisi konan kadınların %90’ından fazlası aslında ilk şikayetlerinin sindirim sistemi sorunları olduğunu söylüyor. Şişkinlik en sık görülen semptom. Şişkinliğe ek olarak, ishal, kabızlık, ağrılı barsak hareketleri, mide bulantısı ve/veya kusma gibi diğer gastrointestinal semptomlar da endometriozisli kadınlarda sık görülen semptomlardır.

Ayrıca, bu şikayetler sadece bağırsağında lezyon olan kadınlarda değil herhangi bir yerinde endometriozis olan kadınlarda da görülebilir. Bununla birlikte, endometriozisin bağırsağı tutabileceğini, bağırsak anatomisini bozabileceğini, normal bağırsak fizyolojisini değiştirebileceğini ve bunun da kabızlık, şişkinlik, ağrılı bağırsak hareketleri, ishal, mide bulantısı ve kusmaya yol açabileceğini unutmamak önemlidir.

Endometriozis, bazen de, adetle ilişkili şişkinlik ve İrritabl Bağırsak Sendromu’ndan (IBS) ayırt edilemeyen sorunlarla karşımıza çıkabilir. Hatta, birçok kadın bu nedenle endometriozis olduğunu bilmeden IBS tanısı alır. Bu nedenle bağırsak şikayetlerinize endometriozisle ilişkili olabilecek başka problemler eşlik ediyorsa kadın doğum hekimine de danışmayı ihmal etmemelisiniz (https://endoturkiye.org/).
Bir diğer sorun da endometrizisteki inflamasyona eş olarak bağırsaktaki bakterilerin dengesinin de değişiyor olmasıdır. Bu duruma İnce Bağırsakta Bakteriyel Aşırı Büyüme (SIBO) diyoruz. SIBO, gaz, şişkinlik, ishal ve karın ağrısına sebep olabilir. Çalışmalar, IBS’li hastaların %50-75 kadarının SIBO’lu olduğunu göstermektedir. IBS teşhisi konan pek çok kadında SIBO olduğundan, endometriozisi olan kadınlarda da bunu aramak mantıklı olacaktır. Nefes testleri ile çoğu zaman gastroenterologlar tarafından tanısı konulabilir.

Gerek endometriozisin sindirim sistemini çok sık etkilemesi gerekse bu sindirim sistemi problemlerinin toplumda çok sık görünüyor olması nedeniyle ishal,kabızlık, şişkinlik, gaz, hazımsızlık gibi sorunlarınız varsa hem jinekoloğunuz hem dahiliye hekiminizle beraber yol almanız çok kıymetli olacaktır.

Çikolata kisti asla yalnız yürümez

Çikolata kistleri gerek filmlerde gördüğümüz karakterlerden gerekse sosyal medyanın katkısı ile nihayet çok konuşulmaya başlandı. Nihayet diyorum çünkü Türkiye’de yapılan araştırmalar neredeyse 3 milyon kadını etkilediğini gösteriyor (https://endoturkiye.org/). Bu kisteler yumurtalıkta oluşan içi eski kanla dolmuş çoğu zaman ağrı yapan kistler ancak hastaların büyük çoğunluğunda yanında diğer organların da etkilendiğini onlarda da kistelr oluştuğunu görüyoruz. Bu şekilde neredeyse tüm vücudu etkileyebilen ve genetik geçişli olan bu hastalığın tıbbi adı ise ‘endometriozis’. Bu nedenle ameliyat teknikleri çok kıymetli.

Devamını Oku 06.02.2023

Menopoz demek cinselliğe de DUR demek midir?

Menopoz, yumurtalık hormonlarınız artık salınmamaya başladığında ortaya çıkan durumdur. Adetlerin durması ise bunun sadece görünen kısmıdır. Kan kaybının artık ortadan kalkıyor olması her ne kadar vücudunuza iyi gelecek olsa da perde arkasında oynanan film hormonların azalmasının vücutta yaptığı etkilerdir. Kalp sağlığı, kemik sağlığı derken ihmal edilen bir konu da cinselliktir.

Devamını Oku 23.01.2023

Adenomyozis nedir, gebeliği engeller mi?

Daha önceki yazılarda endometriozis (https://endoturkiye.org/) yani namı değer çikolata kisti hastalığından bahsetmiştim. Eğer adet kanamalarınız 7-8 günden fazla sürüyor, günde 5-6 pedden fazla değiştiriyor ya da gebe kalmakta zorlanıyorsanız bir de bugünkü konumuza dikkat etmenizi öneririm. Konumuz adenomyozis yani endometriozisin kötü kız kardeşi.

Devamını Oku 26.12.2022

<!—->

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $}

{$ photo.Metadata.Title $}

<!–

–>

{$ photo.Metadata.Title $}

<!—->

0%Ana Sayfaya Yönleniyorsunuz…

Demirören Tv Holding A.Ş. – CNN ™ CNN Inc. A WarnerMedia Company.
All Rights Reserved.

LG

MD

SM

XS

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu