HABERLER

Fed yetkilisinden “faizler uzun süre yüksek kalabilir” uyarısı

ABD Merkez Bankası (Fed) Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, Fed’in enflasyonu düşürmesinin “uzun bir mücadele” olabileceğini, faiz oranlarının beklenenden daha uzun süre yüksek kalabileceğini ifade etti.

Fed yetkilisinden “faizler uzun süre yüksek kalabilir” uyarısı

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Waller, Arkansas Eyalet Üniversitesinde yaptığı konuşmada, ABD ekonomisinin enflasyonu kontrol altına almak için gerekli olan yüksek faiz oranlarına şimdiye kadar iyi uyum sağladığını ifade etti.

Enflasyonun oldukça yüksek kalmaya devam ettiğini belirten Waller, bu nedenle yapılması gereken daha çok şey olduğunu kaydetti.

Waller, “Ekonomik faaliyetin 2022’de yavaşlamasına rağmen Fed’in 2023’te faaliyeti daha da yavaşlatması için bir süre para politikasındaki sıkı duruşunu sürdürmesi gerekeceğini düşünüyorum.” ifadesini kullandı.

WALLER, ENFLASYONDA HIZLI DÜŞÜŞÜN SİNYALLERİNİ GÖRMEDİĞİNE İŞARET ETTİ

Ekonomik verilerde enflasyonun hızlı düşüşün sinyallerini görmediğini belirten Waller, “Enflasyonu hedefimize düşürmek için daha uzun bir mücadeleye hazırım.” değerlendirmesinde bulundu.

Waller, “Enflasyonu düşürmede ilerleme kaydetmiş olsak da bugün işin henüz bitmediği konusunda net olmak istiyorum.” ifadesini kullandı.

Gıda, enerji ve barınma fiyatlarının bu yıl ılımlı olacağına dair işaretler olduğunu kaydeden Waller, Fed’in sıkı para politikasının sonuç vermeye başladığını ancak daha gidecek çok yolun olduğunu aktardı.

Waller, “Faiz oranlarının şu anda bazılarının beklediğinden daha uzun süre yüksek olacağı uzun bir mücadele olabilir.” ifadesini kullandı. (AA)

Fed Başkanı Powell: Daha fazla faiz artışı yapmamız gerekeceğini düşünüyoruzİlginizi ÇekebilirFed Başkanı Powell: Daha fazla faiz artışı yapmamız gerekeceğini düşünüyoruzFitch Ratings'den Fed açıklamasıİlginizi ÇekebilirFitch Ratings’den Fed açıklaması

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu