HABERLER

CHP’ye 17 bin başvuru geldi: Alo devleti arıyorum yardım edin!…

10 kenti yerle bir eden depremin ardından CHP Genel Merkezi’nde oluşturulan deprem acil yardım hattını ilk günden bu yana 17 bin vatandaş aradı. CHP’li Ahmet Akın arayan vatandaşların ‘Devleti arıyorum, yardım edin’ dediğini ifade etti.

CHP’ye 17 bin başvuru geldi: Alo devleti arıyorum yardım edin!…

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, CHP Genel Merkezi’nde oluşturdukları deprem acil yardım hattını 17 bin vatandaşın başvuruda bulunduğunu açıkladı. Akın özellikle Hatay ve Kahramanmaraş’tan yardım taleplerinin geldiğini belirterek, arayan vatandaşların ‘Devleti arıyorum, yardım edin’ dediğini  dile getirdi.

Akın, düzenlediği basın toplantısında oluşturdukları Afet Koordinasyon Merkezi 312 207 40 65 numaralı telefondan ulaşılabileceğini belirterek şunları söyledi:

17 BİN ÇAĞRIYI AFAD’A ULAŞTIRDIK

“Büyük bir gönüllü grubuyla 7-24 esasıyla çalışmaya başladık. Gençlik Kolları Genel Başkanlarımız, PM üyelerimiz, Kadın Kollarımız çaba içerisinde. 50 hatlık merkez oluşturduk. Yaklaşık 60 saat içinde 10 binlerce çağrı geldi. Bu çağrılar kapsamında bize ulaşan yaklaşık 17 bin vatandaşımızla acil çağrısını AFAD’a ulaştırdık.

EN ÇOK ENKAZDAN KURTARMA TALEBİ VAR

Bir taraftan arama çalışma kurtarma çalışmalarını, bir taraftan da yardım taleplerini belediyelerimiz ve ilgili kurumlara iletiyoruz. Anında müdahale için nokta belirliyoruz. En çok aldığımız çağrıların başında enkaz altında kalan vatandaşlarımızın kurtarılması talebi, enkaz altından ses geldiği talepleri, kayıp bildirimleri ve yardım talepleri oldu. Su bulamıyoruz diye arayanlar var. Vatandaşlarımız büyük bir sıkıntı içinde. Gelen her türlü bilgiyi AFAD ile oluşturduğumuz WhatsApp hattı var, oraya gönderiyoruz.

İLK 48 SAAT YETERSİZLİK

Şimdi bir arkadaşım Adıyaman’dan bir haber getirdi. Bir kız çocuğumuz enkaz altında. Ortada bir gerçek var. İlk 48 saatte AFAD’ın yetersiz olduğunu görüyoruz. En çok Hatay ve Maraş’tan ihbarların geldiği ortada. EPDK ile iletişime geçtik. Benzin istasyonlarındaki sıkıntıları ilettik. Enkaza müdahalenin hala yapılmadığı, ekiplerin olmadığı onlarca belde, mahalle bulunuyor.

KÖYLERE MÜDAHALE EDİLMEDİ

Verilere baktığımızda özellikle müdahale gecikmesi, koordinasyon eksikliği, yetersizlik ve maalesef büyük bir çaresizlik içinde olunduğunu görüyoruz. Vatandaş ‘Devleti arıyorum, yardım edin’ diyor. İnanın burada çok duygusal anlar yaşanıyor. İhbarını aldığımız bir vatandaşımızın enkaz altından çıkarıldığı bilgisini aldık. Buna çok sevindik. Bir taraftan belediyelerimiz afet bölgelerine girişlerde engellemeler yaşamaya başladı. Müdahale edilmemiş köyler olduğu ortada. 60 saat oldu. Buradaki çabalar büyük. Her şeyin kontrol altında olduğunu söylemek koca, büyük bir yalan. Enkazın altında bizi arayanlar bir umut arıyor, bizi arıyor.”

CHP lideri Kılıçdaroğlu: Çok ağır bir tabloyla karşı karşıyayızİlginizi ÇekebilirCHP lideri Kılıçdaroğlu: Çok ağır bir tabloyla karşı karşıyayızKılıçdaroğlu tek tek paylaştı: Gelsinler tutuklasınlarİlginizi ÇekebilirKılıçdaroğlu tek tek paylaştı: Gelsinler tutuklasınlar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu