SON DAKİKA

Borsa depremin üçüncü gününde kapandı

Depremin ardından kapanmaması tepki çeken Borsa İstanbul’da bu sabah yüzde 7’lik kayıpla iki kez devre kesici çalıştıktan sonra işlemler durduruldu. BIST 100 endeksinde depremin ardından kayıp yüzde 16’yı aşarken çimento hisseleri sert yükseldi.

Borsa depremin üçüncü gününde kapandı

Borsa İstanbul’da işlemler depremin ardından üçüncü günde durduruldu. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Borsamız Pay Piyasası ile Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası pay ve pay endeksi türev pazarlarında işlemlerin durdurulmasına karar verilmiştir.”

1999’da 17 Ağustos depreminin hemen ardından kapatılan Borsa İstanbul’un, Kahramanmaraş depreminin ardından üç gün açık kalması tepkilere ve tartışmalara neden olmuştu.

47 DAKİKADA İKİ KEZ DEVRE KESTİ

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksinde bu sabah düşüş yüzde 5’e ulaştı ve saat 10.12’de 4 bin 280 puanda endeks bazlı devre kesici çalıştı. Daha sonra yeniden başlayan işlemlerde saat 10.42’de kayıp yüzde 7’ye ulaştı ve 4 bin 186 puanda ikinci kez devre kesici çalıştı.

Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada şu ifadeler yer almıştı:

“Saat 10:42:31 itibarıyla Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi Devreye girmiştir. Borsamız Pay Piyasasındaki tüm sıralarda, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında işlem gören pay ve pay endekslerine dayalı sözleşmelerde ve Borçlanma Araçları Piyasası Pay Repo Pazarı’nda işlemler geçici olarak durdurulmuştur.”

İKİ YILIN EN SERT DÜŞÜŞÜ

BIST 100 endeksi dün yüzde 8,62 değer kaybederek günü 4.505,34 puandan tamamlamış ve 22 Mart 2021’den bu yana en sert düşüşünü gerçekleştirmişti.

Haftanın ilk iki gününde yüzde 9,8 düşen BIST 100 endeksinde, bu sabahki yüzde 7’lik düşüşle birlikte 3 Şubat Cuma günkü kapanışa göre kayıp yüzde 16,3’e ulaştı.

ÇİMENTO HİSSELERİNDE YÜKSELİŞ SÜRÜYOR

Depremin ardından yükselişe geçen çimento şirketi hisselerinde ise borsanın geri kalanından çok farklı bir tablo var.

İlk iki günde de yüzde 10’a yakın yükselişler kaydeden çimento şirketlerinde bu sabah da sert yükselişler görüldü.

Bu sabah saat 10.12 itibarıyla Nuh Çimento yüzde 8,25, Konya Çimento yüzde 6,85, Afyon Çimento yüzde 6,38, Çimbeton yüzde 5,59 artıdaydı.

Nuh Çimento’da bugün saat 10.12 itibarıyla 3 Şubat Cuma kapanışına göre yükseliş yüzde 31’i aştı.

Borsa günü sert düşüşle tamamladıİlginizi ÇekebilirBorsa günü sert düşüşle tamamladıAltın ocakta getiride ilk sırada yer aldıİlginizi ÇekebilirAltın ocakta getiride ilk sırada yer aldı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu