TEKNOLOJİ

Android Deprem Uyarı Sistemi nasıl açılır

Google tarafından geliştirilen Android Deprem Uyarı Sistemi, 3 milyardan fazla Android akıllı telefonun çoğunda bulunan ivmeölçerleri kullanarak sarsıntıyı algılıyor ve depremi önceden haber verebiliyor.

Android Deprem Uyarı Sistemi nasıl açılır

Google’ın Android akıllı telefonlardaki ivmeölçer sensörlerini deprem tespit etmek için kullandığı sistem, geçtiğimiz yıl ABD’nin Kaliforniya eyaletinde başlatılmış ve ardından birçok farklı ülkede kullanıma sunulmuştu.

Bu özellik ile birlikte Android cihazlar, önce bir depremin neden olduğu dalgaları tanıyor.

Ardından Google, telefonlardan gelen verileri analiz ederek sismik aktivitenin arttığı alandaki kullanıcılara erken uyarı mesajı gönderiyor. Kullanıcılar da bu hizmeti reddetmedikleri takdirde otomatik olarak bilgilendiriliyor.

Saniyeler önce kullanıcılara bildirim gidiyor

Android Deprem Uyarı Sistemi ile doğal afetlerde her saniyenin fark yarattığı bilinciyle kullanıcılara yardımcı olmayı hedefleyen Google, deprem olmadan birkaç saniye önce kullanıcılara bildirim gönderiyor.

Android Deprem Uyarı Sistemi nasıl açılır

Bu sistem ile ivmeölçeri olan Android telefonlar prize takılıyken ve tamamen hareketsizken mini bir sismometreye dönüşerek depremi algılayabiliyor ve kullanıcılara uyarı gönderebiliyor.

1. Ayarlar uygulamasını açın

2. Konum bölümüne dokunun ve ardından Konum hizmetleri’ne girin

3. Deprem uyarıları seçeneğine dokunun

4. Deprem uyarıları seçeneğini aktif hale getirin.

Yukarıdaki ayarların telefon modeline göre değişiklik gösterebileceğini unutmayın. Ayrıca bu özellikten faydalanabilmek için mutlaka konum ayarınızın açık olması gerekiyor.

Sistem, 4.5 ve üzeri büyüklükteki depremler için depremin şiddetine ve yoğunluğuna bağlı olarak “Farkında Ol” ve “Harekete Geç” olmak üzere iki tür uyarı gönderiyor.

Android Deprem Uyarı Sistemi, telefonun mevcut teknolojisinden faydalanıyor, cihaz konumu ve “Deprem Uyarıları” açık olan tüm Android OS 5.0 ve üzeri tüm telefonlarda çalışıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu