OTOMOBİL

Yeni modeller ne zaman gelecek?

Yeni modeller ne zaman gelecek?

Otomotiv üretiminde tüm dünyada problemler sürüyor. Pandemi öncesinde yılda 90 milyon adetlerde olan global araç üretiminin bu yıl 78 milyonlara düşmesi öngörülmekte. Türkiye’de de bu yıl toplam satışların 800 bin adetlerde gerçekleşmesi tahmin ediliyor. Arz konusunda yaşanan sıkıntılarla Türkiye’de 2018’den bu yana hem filo hem de perakende tarafında ertelenen bir talep mevcut. Neredeyse tüm markaların sıfır araçlarında kuyruk dönemi devam ediyor.

45 bin satış öngörüsü

Yıl boyunca 2022’ye yakın bir araç bulunurluğu olması öngörülen pazarda ocak ayında satışların 45 bin adet seviyelerinde gerçekleşmesi öngörülüyor. Bu yıl ülkemize gelmesi planlanan modellere gelecek olursak Audi’den elektrikli Q8 e-tron’un yılın 3. Çeyreğinde gelmesinin planlandığını söyleyebiliriz. Tek şarj ile 491 km menzile sahip otomobil 335 beygir (250 kW) güç üretiyor.

Baharla birlikte gelecekler

BMW 7 serisinin önümüzdeki günlerde siparişlere açılması beklenirken elektrikli i7’nin de ithalatı planlanıyor. BMW i7 iki elektrik motorla 544 beygir ve 745 Nm tork üretiyor. BMW X7’nin yılın ilk aylarında gelmesi bekleniyor. Citroen’in crossover ile sedan gövde tipini birleştiren C4 X ve e-C4 X’i bu ay yollara çıkacak. Çin’li Chery martta Omoda 5, Tiggo 7 Pro ve Tiggo 8 pro’yu mart ayında satışa sunacak. 7 kişilik SUV Tiggo 8 Pro da, 1.6 lt benzinli motor ve 7 ileri otomatik şanzımana sahip. Dacia Jogger, 140 beygirlik hibrit motoru ve otomatik şanzıman seçeneği ile baharda satışa çıkacak.Elektrikli Dacia Spring 230 km menzille bu yıl içinde showroomlara inecek.

Elektrikliler de yolda

Ford bu yıl içinde E Mach ve yeni Ranger’i pazara sunacak. Honda CR-V yenilenerek 190 beygir ve 243 Nm torklu 1.5 lt benzinli motorla önümüzdeki aylarda gelecek. Yılın son çeyreğinde Hyundai IONIQ 6’nın ithalatı planlanırken KONA da tamamen yenilendi. Jeep’in elektrikli kompakt SUV modeli Avenger’ın 115kW (156hp) mayısta gelmesi planlanırken Mercedes EQS SUV’un da ithalatı planlanıyor. Nissan’ın RNM CMF-EV platformunda ürettiği SUV Arıya 403 km menzile sahip. Aracın önümüzdeki yıl ithal edilmesi bekleniyor. Renault’nun SUV Austral modeli 200 beygirlik hibrit motor ile bahar aylarında pazara sunulacak. Ayrıca elektrikli Megane E-TECH’in de önümüzdeki aylanda satışa çıkması planlanıyor. Makyajlı Toyota Corolla da önümüzdeki gülerde pazara girecek modeller arasında. VW Grubu’nda yeni Amarok, Golf GTI Türkiye’de yollara çıkmaya hazırlanırken yerli elektrikli otomobil TOGG’un da martta satışa çıkması hedefleniyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu