HABERLER

Twitter’dan Türkiye açıklaması

Twitter ve TikTok gibi sosyal medya sitelerinde bant daraltma uygulanmasıyla ilgili Twitter’dan yapılan açıklamada “Dezenformasyonla mücadelede iş birliği içinde olacağız” dedi. Twitter’ın sahibi Elon Musk da “Daha fazla bilgi edinmek için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Twitter’dan Türkiye açıklaması

Yaşanan depremlerden sonra Twitter ve TikTok gibi sosyal medya sitelerinde bant daraltma uygulandığı belirtildi.

Bant daraltma nedeniyle kullanıcıların sosyal medya sitelerine girişinin büyük ölçüde yavaşlatıldığı ya da tamamen durdurulduğu dile getiriliyor.

HÜKÜMET, TWITTER YETKİLİLERİ İLE GÖRÜŞTÜ

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter Küresel Hükümet İlişkileri Başkanı John Hughes ve Twitter Türkiye’den Sorumlu Kamu Politikaları Direktörü Ronan Costello ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Videokonferans yöntemiyle yapılan toplantıda, Twitter üzerinden yürütülen dezenformasyonların yanı sıra gerçek dışı ihbarlar, sahte yardım kampanyaları ile sahte hesap ve yalan paylaşımlara karşı atılabilecek adımlar ele alındı.

Toplantıda, toplumu panik ve kaosa sevk edebilecek dezenformasyonlara karşı Twitter’ın sorumluluklarına işaret edildi.

Toplantıda ayrıca Türkiye tarafından Twitter yönetimine, sosyal medyadaki dezenformasyonların önlenmesi için aktif işbirliği başta olmak üzere İnternet Ortamında İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun kapsamındaki yükümlülükleri hatırlatıldı.

TWITTER’DAN AÇIKLAMA

Edinilen bilgiye göre, toplantıda, Twitter dezenformasyonla mücadele etme, gerçek dışı ihbar ve yalan haberleri önleme, sahte hesaplar hakkında hızlı işlem yapma noktasında Türkiye ile tam iş birliği içerisinde olmayı kabul etti.

Toplantıda ayrıca Twitter yetkililerinin, 5651 sayılı yasa kapsamında kişi haklarını ihlal eden, kamu düzenini bozan, can ve mal emniyetini tehlikeye atan paylaşımlara karşı atılacak adımlar konusunda daha fazla hassasiyet göstereceğini ifade ettikleri öğrenildi.

Twitter’ın sahibi Elon Musk ise yaptığı açıklamada “Daha fazla bilgi edinmek için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. Musk, daha fazla detay vermedi.

Fuat Oktay'dan Twitter açıklamasıİlginizi ÇekebilirFuat Oktay’dan Twitter açıklamasıTwitter çöktü mü? Twitter ve TikTok’a erişim sınırlamasıİlginizi ÇekebilirTwitter çöktü mü? Twitter ve TikTok’a erişim sınırlaması

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu