SON DAKİKA

Türklerin Metaverse’e yatırdığı para buharlaştı mı?

KAYNAKCNN TÜRK

TÜRK YATIRIMCININ ZARARI 32 MİLYAR TL’Yİ BULDU

Sanal alemde Türkiye’nin en önemli tarihi yapılarını, stadyumlarını, saraylarını, camilerini ve köprülerini satın alıp ileride fiyatların artacağını düşündüler. Sanal mağazalar açıp altyapı yatırımları yaptıranlar da oldu. Ancak pandemi sonrası teknoloji dünyasında hızla yayılan Metaverse çılgınlığı, yatırımcılar için büyük bir hayal kırıklığına dönüştü. Konuyu CNN TÜRK’e değerlendiren Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Murat Kırık, “Metavers mağdurları en çok da Türkler diyebiliriz. Pandeminin etkisinin azalmasıyla birlikte, kripto borsasındaki düşüşle birlikte Metavers arsaları ölü bir yatırım olarak karşımıza çıkmaya başladı” dedi.

Türklerin Metaversee yatırdığı para buharlaştı mı

TÜRKİYE’DE ZARAR 1 MİLYAR DOLAR CİVARI

Sanal gerçekliğin ve kripto para sektörünün büyümesi nedeniyle başlayan Metaverse furyası, yatırımcının elinde patladı. Sanal alemde satın alınan köprü, arazi, sarayların değeri yüzde 90 düştü. Sanal enkazın maliyetinin toplamda 1 milyar doları aştığı tahmin ediliyor. Peki, vatandaş ne satın aldı? Prof. Dr. Ali Murat Kırık, “Geleceğe dair bir yatırım aracı aldığını düşündü. Dijital varlık aldığını düşündü. Fakat üzülerek söylemek gerekir ki çıkış olacağını düşünülürken sanal gerçeklik evrenleri tam tersi bir düşüş yaşamaya başladı” diye konuştu.

Türklerin Metaversee yatırdığı para buharlaştı mı

İLGİ DÜŞTÜ, SANAL ARSA ALANLAR ZARARDA

Metavers’in Çiftlik Bank’tan ne farkı var? Prof. Dr. Ali Murat Kırık, “Çiftlik Bank tamamen bir dolandırıcılık faaliyetiydi. Burada geleceğe dair bir yatırım ve kazanç aslında baskılanmış oldu, aktarılmış oldu. Aslına bakarsanız burada da size bir çok şey vadedildi. Hatta çok büyük markaların buralardan yer aldığını gördük” ifadelerini kullandı.

Türklerin Metaversee yatırdığı para buharlaştı mı

ZUCKERBERG “METAVERSE”LE TÜRKİYE’Yİ Mİ DOLANDIRDI?

Meta’nın kurucusu Zuckerberg’in ardından en büyük kaybı Türkiye yaşadı. Yani Zuckerberg, Meteverse yoluyla Türkiye’yi mi dolandırdı? Prof. Dr. Ali Murat Kırık, “Mark Zuckerberg gibi bir kişinin ‘Gelecek artık sanal gerçeklik evrenlerinin üzerinde’ demesi sahte projelerin de ortaya çıkmasına neden oldu. Bir şekilde Metaverse hayalini bize sattı ama realitede bu hayal bize kazanç olarak dönmedi diyebiliriz” yanıtını verdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu