SON DAKİKA

Şirketler ve kurumlar deprem bölgesi için seferber oldu

Şirketler ve kurumlar deprem bölgesi için seferber oldu – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Şirketler ve kurumlar deprem bölgesi için seferber oldu

Tarihin en büyük deprem felaketlerinden biri sonrasında yaraları sarmak için kurumlar ve şirketler harekete geçti.

TRT SETLERİNDEN DEPREM BÖLGESİNE TEÇHİZAT YARDIMI

TRT’nin belgesel, Film ve dizi yapımlarının süreçlerinde kullanılan; karavanlar, seyyar tuvaletler, ışık kaynakları, kamyonlar, telsizler, ısıtıcılar, yağmurluklar, jeneratör ve aküler başta olmak üzere birçok ekipman, depremden etkilenen vatandaşların ve arama kurtarma personelinin hizmetine sunulmak üzere TRT ve AFAD iş birliği kapsamında bölgeye sevk edilmeye başlandı.

Ayrıca TRT Market stoklarında yer alan; mont, kazak, polar, penye, bere, eldiven, ayakkabı, çanta gibi ürünler de, özellikle depremzede çocukların kullanımına sunulmak üzere Kızılay iş birliğinde bölgeye ulaştırılmak üzere hazırlandı.

AFAD tarafından acil ihtiyaçlar olarak listelenen; bebek bezi, battaniye, ısıtıcı, çorap, mont, eldiven, uyku tulumu, su, powerbank, çadır, el feneri, hijyen malzemeleri, bot, çizme, ayakkabı, içlik takımı, bere, tuvalet kâğıdı, pil, konserve ve yastık gibi birçok ayni yardım da kampanya kapsamında tedarik edilerek konteynerlerle AFAD’a teslim edildi.

MOBİL BAZ İSTASYONU DESTEĞİ

Turkcell farklı lokasyonlarda bulunan çok sayıda mobil baz istasyonu ve jeneratörü deprem bölgesindeki illere sevk edildiğini duyurdu. Şirket ayrıca ayrıca bölgede görev yapan ve kayıplar yaşayan personele destek olabilmek için Türkiye’nin birçok ilinden ekiplerin bölgeye yönlendirildiğini açıkladı. Bu kapsamda 430 saha müdahale personeli ve bölge çalışanının yanı sıra afet yaşanan illere 2000 akü, 1400 jeneratör, 100’ün üzerinde mobil baz istasyonu sevk edilerek iletişimin devamlılığını sağlamaya yönelik çalışmaların sürdüğü belirtildi.

DEPREMZEDELER İÇİN 50 MİLYON TL’LİK BAĞIŞ FONU

Depremler sonrası SOCAR Türkiye, çalışanlarıyla afetzedelere yardım için çalışma başlattı. Şirket, vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması için 50 milyon TL değerinde bağış fonu oluşturulduğunu duyurdu.

BDDK'dan bankalara temettü kararı BDDK'dan bankalara temettü kararı

BDDK’dan bankalara temettü kararı

Şirket ayrıca bölgedeki AFAD ve diğer kuruluşların kurtarma araçlarına ücretsiz benzin ve motorin desteği sağlandığını, yine AFAD’a 6.4 milyon TL tutarında temel ihtiyaç malzemesi iletildiğini, aynı zamanda 3.5 milyon TL nakdi bağış gerçekleştirildiğini açıkladı. Şirket ayrıca Grup şirketi TANAP aracılığıyla da çeşitli yardımların gerçekleştirildiğin duyurdu.

DEPREM BÖLGESİNE175 MİLYON TL’Yİ AŞAN YARDIM

Türk Kızılay, AFAD ve yerel yönetimlerle iş birliği içinde çalıştığını duyuran Yıldız Holding, gerek afet bölgelerindeki mağaza ve depolarından gerekse diğer illerdeki tesislerinden depremzedeler ve yardım ekipleri için sevk ettiği ürünlerin tutarının 175 milyon TL’yi aştığını paylaştı. Holding, bünyesindeki çeşitli şirketler aracılığı ile yardımların sürdüğünü belirtti.

BAĞIŞLAR AFAD’A TESLİM EDİLECEK

Depremlerin hemen ardından AFAD ve Kızılay koordinasyonunda, bölgedeki dağıtım merkezlerinden su, çay, şeker, bisküvi, hazır çorba gibi acil ihtiyaç malzemelerini taşıyan 12 tırı yola çıkartan Migros,Ticaret Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Afet Acil Sosyal Yardım’ın himayesinde başlatılan, depremden zarar gören vatandaşların öncelikli ihtiyaç ürünlerinin satılacağı Deprem Yardımlaşma Seferberliği’ne katıldı.

Şirket, Sanal Market üzerinden verilecek temel ihtiyaç malzemeleri siparişlerini, kar amacı olmayan indirilmiş özel bağış fiyatlarıyla deprem bölgesine ulaştıracak. Tüm bağışları tek bir konumda toplayarak, özel araçlar ile AFAD’ın belirlediği noktalara teslim edecek.

BÖLGEYE İŞ MAKİNESİ VE KURTARMA EKİBİ GÖNDERİLDİ

Valilikler, AFAD ile kamu kurum ve kuruluşlarıyla koordineli bir şekilde çalışan Cengiz Holding, bölgeye iş makinesi, ekipman, araç, teknik ekip ve kurtarma ekibi desteği sağladı.

Deprem bölgelerine iş makineleri, ekipman ve araç desteği sağlayan Cengiz Holding, bu araçları kullanacak teknik ekip ile maden işletmelerinde çalışan uzman kurtarma ekiplerini de deprem bölgelerine sevk etti. Şu ana kadar deprem bölgesine 20 ekskavatör, 5 vinç, 45 kamyon, 13 4X4 araç, 5 sepetli araç, 2 yakıt tankeri, 2 looder, 2 babcot, 5 lastikli yükleyici, 4 ışık kulesi, 25 lowbed, 66 jeneratör, 10 trafo direği, 40 projektör ve çok miktarda insani yardım malzemesi gönderilirken ilk aşamada AFAD’a 1,5 milyon TL’lık bağışta bulunuldu.

368 arama kurtarma ekibine ek olarak iş makineleri için gerekli şoför, mühendis, formen, operatör gibi teknik ekipten oluşan 180 kişi ile destek verilen deprem bölgesinde teknik ekipman dışında insani Yardım çalışmalarını da hızlandıran Cengiz Holding, giysi, ısıtıcı ve battaniyeden oluşan 30.000 parça eşyayı deprem bölgesine sevk etti.

Bölge halkının üzüntüsünü paylaştığımızı ve yardımlarımızın devam edeceğini kamuoyunun bilgisine sunarız.

BARINMA İHTİYACI OLAN DEPREMZEDELER VE HAYIRSEVERLERİ BULUŞTURAN PROJE

Depremlerin ardından, barınma ihtiyacı olan depremzedelere yuvasını açmak isteyen hayırseverleri, ihtiyaç sahipleri ile buluşturmak amacıyla Hepsiemlak tarafından “Dostluk Çatısı” projesi hayata geçirildi.

Proje için hazırlanan internet sayfasını ziyaret eden ihtiyaç sahipleri ve hayırseverler sayfada yer alan ilgili formları doldurarak projede yer alabiliyor.

Doldurulan formları tek tek inceleyerek gerekli kontrolleri yapan şirketin müşteri hizmetleri ekibi, katılımcıları doğru şekilde eşleştirerek Deprem sonrası yaşanan barınma sorununun çözümüne destek olmaya çalışıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu