SAĞLIK

Sinüzit Nasıl Boşaltılır? Evde Sinüzit Boşaltma Ve Temizleme Yolları Nelerdir?

Sinüzit Nasıl Boşaltılır? Evde Sinüzit Boşaltma Ve Temizleme Yolları Nelerdir? – Sağlık Haberleri

Sinüzit Nasıl Boşaltılır? Evde Sinüzit Boşaltma Ve Temizleme Yolları Nelerdir?

Sinüsler, yüz ve kafa bölgesinde bulunan boşluklar içerisinde yer alır. Bu sinüsler enfeksiyon sebepleriyle sinüzitleri oluşturuyor. Sinüzit, genellikle soğuk algınlığı ve alerjik nedenlerden dolayı ortaya çıkıyor. Soğuk kış aylarının gelmesiyle birlikte, kişilerde sinüzit belirtileri ortaya çıkıyor. Sinüzit genellikle sıvı akıntısı oluşturur. Bu hastalıkta erken tedavi, hastalığın ilerlememesi için çok önemli bir konudur.

Sinüzit Nasıl Boşaltılır?

Bu hastalığa sahip olan kişiler nasıl kurtulacağı hakkında bilgi sahibi olamayabiliyor. Sinüzit problemlerine bazı bitkisel çözümler aranabiliyor. Fakat bu gibi durumlarda her zaman doktorlara görünmek daha sağlıklı bir durum olacaktır. Sinüzit ağrıları ve burun tıkanması için doktorlar özel spreyler verebiliyor. Bu spreyler belirlenen zamanlarda kullanılarak, sinüzit etkileri ortadan kaldırılabiliyor. Geçmeyen ve uzun süren sinüzit hastalığı için, cerrahi operasyonlar tercih edilebiliyor.

Sinüzit boşaltmak için bazı yöntemler bulunuyor. En çok tercih edilen ve yaygın olarak kullanılan Balon Sinüsoplasti yöntemidir. Bu yöntem ağrı ve kanama oluşturmayan bir yöntemdir. Hastalarda herhangi bir yan etki oluşturmamasından dolayı çok fazla tercih edilerek uygulanıyor.

Sönmüş bir balkon tıkanmış sinüs bölgesine röntgenlerin yardımıyla yerleştiriliyor ve bu balon daha sonra şişiriliyor. Tedavi uygulamasının bir sonraki günü kişiler normal yaşantısına kaldığı yerden devam edebiliyor. Bu tedavi yöntemi yaklaşık olarak 20 dakika sürüyor. Bu tedavi yöntemi sadece 17 yaş üzerinde olan kişiler için yapılıyor.

Evde Sinüzit Boşaltma Ve Temizleme Yolları Nelerdir?

Sinüzit hastaları, sinüzit boşaltmak için birçok doğal yönteme başvurabiliyor. Sinüzit sıvı birikmesi ve akması olarak bilinen bir sağlık sorunudur. Bu sağlık sorunu kişilerin yaşam kalitesini şiddetli ağrıların yaşanmasıyla birlikte düşürebiliyor. Özellikle burun tıkanıklığı nefes almada güçlük yaşanmasına neden oluyor. Evde uygulanabilen bazı sinüzit boşaltma yöntemleri bulunuyor. Sinüzit hastaları tuzlu suları çok sever. Yaz aylarında denize girildiğinde bu hastaların kendini daha iyi hissettiği görülmüştür.

Sinüslerde oluşan tıkanıklığı gidermek için kullanılan bir yöntem, tuzlu sudur. Belirli miktarda bir su kaynatılır ve daha sonra soğumaya bırakılır. Soğuyan su içerisine bir bardak kadar ılık su eklenir. Bu suların içerisine karbonat ve bir tatlı kaşığı deniz tuzu eklenir. Daha sonra iğnesi çıkmış olan bir enjektörden yardım alınarak, buruna sıkılabilir. Fakat tüm bu durumların doktor kontrolünde yapılması ve doktorların önermediği tedavi yöntemlerinin uygulanmaması gerekir. 

Sinüzite Ne İyi Gelir?

Sinüzit kış aylarında daha çok tetiklenen bir hastalıktır. Özellikle grip gibi hastalıklar sinüziti daha fazla arttırır. Sinüzite iyi gelen bazı durumlar bulunuyor. Sinüzit kişilerin baş ağrısı ve burun tıkanıklığı yaşamasında çok etkili oluyor. Sinüsler sürekli olarak dolarak, insanları olumsuz olarak etkileyebiliyor. Sinüziti iyileştirmek veya bir süre rahatlamak için şu yöntemler uygulanabilir;

Kuru papatya ile buhar banyosu yapmak

Pamuğa okaliptüs yağı damlatılarak burun içine sürülmesi

Zencefili sıcak suda demleyerek içilmesi

Soğanı sıcak suda kaynatarak içilmesi

Sinüzit Tedavi Yöntemleri

Sinüzit olan kişiler doktorlar tarafından muayene ediliyor ve seviyesi tespit ediliyor. Bu seviyelere göre farklı tedavi yöntemleri uygulanabiliyor. Pek çok kişi sinüzit sorununa bitkisel çözümler arayarak, bu sorundan kurtulmayı hedefliyor. Fakat mutlaka bu durumlarda doktorlara muayene olmak önemlidir.

Sinüzitten dolayı oluşan ağrı ve burun tıkanıklıkları doktorların vereceği spreyle azaltılabilir. Fakat sinüzitin devamlı olması ve ağrıların şiddetini arttırması durumunda doktorlar bu kişiler için ameliyat işlemlerini gerçekleştirerek hastaların iyileştirilmesini sağlayabilir.

5 saatten az uyuyorsanız dikkat! 5 saatten az uyuyorsanız dikkat!

5 saatten az uyuyorsanız dikkat!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu