SON DAKİKA

SGK’dan depremzedeler için ilaç açıklaması

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Kahramanmaraş merkezli depremin etkilediği bölgelerde ikameti bulunanların raporlu ilaçlarını ve tıbbi malzemeleri bir defaya mahsus reçetesiz temin edebileceğini açıkladı.

SGK’dan depremzedeler için ilaç açıklaması

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada; 2 gün önce meydana gelen depremler nedeniyle Adana, Adıyaman, Kahramanmaraş, Hatay, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa’da yaşayanların sağlık hizmeti sunucularına müracaatında, ilaç veya sürekli kullanılan tıbbi malzemelerinin temin edilmesinde yaşanacak mağduriyetin önlenmesi için tedbirler alındığı belirtildi.

Bu kapsamda; afet bölgesinde ikameti bulunan, Genel Sağlık Sigortası kapsamındaki kişiler, sağlık raporu karşılığında alınacak ilaç ve sürekli kullanılan tıbbi malzemelerini 1 defaya mahsus ‘Sağlık Uygulama Tebliği’ kuralı kapsamında reçetesiz temin edebilecek. Ayrıca afet bölgesinde bulunanlar, SGK ile sözleşmeli sağlık kurumlarına yaptıkları müracaatlarında muayene katılım payından muaf tutulacak. Sosyal Güvenlik kapsamındaki kişiler, kurum ile sözleşmeli eczanelerden alacakları ilaçlar ve tıbbi malzemeler için ilaç, reçete ve tıbbi malzeme katılım payı da ödemeyecek. Deprem öncesinden kalan ve henüz tahsil edilmemiş muayene katılım payları ise daha sonra tahsil edilmek üzere ertelenecek. (DHA)

Eczacılardan SGK'ya çağrı: İlaç sorgulama geçici olarak kaldırılmalıİlginizi ÇekebilirEczacılardan SGK’ya çağrı: İlaç sorgulama geçici olarak kaldırılmalı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu