HABERLER

Rusya’daki büyük şirketlerden tek seferlik ek gelir vergisi alınması gündemde

Rusya Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov, yüksek kâr oranına sahip büyük Rus şirketlerinden tek seferlik ek gelir vergisi alabileceklerini söyledi.

Rusya’daki büyük şirketlerden tek seferlik ek gelir vergisi alınması gündemde

Rusya Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov, başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya’da özellikle enerji sektöründeki çok sayıda şirketin geçen yıl önemli kâr oranları yakaladığını bildirdi.

Bu nedenle şirketlerle ek gelir vergisi konusunu istişare ettiklerini belirten Belousov, “Şirketlerle tek seferlik gönüllü bir katkı konusunu görüşüyoruz. Özellikle geçen yılın ilk üç çeyreğinde çok güçlü (mali) sonuçlar elde ettiler.” dedi.

Tek seferlik ek gelir vergisinin, vergi oranında artış anlamına gelmediğini ifade eden Belousov, “Bu tek seferlik vergi geliri toplamak anlamına geliyor. Gönüllü olarak katkıda bulunacak büyük şirketlerden bahsediyoruz.” diye konuştu.

Rusya’da bütçe açığı 2022’de 3,3 trilyon ruble (yaklaşık 48 milyar dolar) ile GSYH’nin yüzde 2,3’ü seviyesinde gerçekleşmişti.

Analistler, Rusya’nın petrolünde uyguladığı indirim miktarının azalmaması halinde ülke bütçesinin bu yıl 5 trilyon rubleden fazla açık verebileceğini belirtiyor. (AA)

Petrol şirketleri 2022'de rekor kârlar açıkladıİlginizi ÇekebilirPetrol şirketleri 2022’de rekor kârlar açıkladıRusya ve Myanmar nükleer enerjide iş birliği anlaşması imzaladıİlginizi ÇekebilirRusya ve Myanmar nükleer enerjide iş birliği anlaşması imzaladı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu