EKONOMİ

Petrol şirketleri 2022’de rekor kârlar açıkladı

Petrol devleri 2022’de Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle petrol fiyatlarını yükselmesi sonucu rekor kârlar açıkladı. Chevron, BP, Exxon ve Shell 2022’de rekor kârlar bildirdi.

Petrol şirketleri 2022’de rekor kârlar açıkladı

Uluslararası petrol ve enerji devleri 2022 bilançolarını yayınladı. Şirketler rekor kârlar açıkladı. Rusya-Ukrayna savaşının yanında salgın sonrası gelen ekonomik toparlanmanın yarattığı etki de fiyatların ve kârların artmasında etkili oldu.

Açıklanan rekor kârlar firmalarının daha fazla vergi ödemeleri için hükümetlerin baskısını artırdı. Beyaz Saray temsilcileri ABD’li şirketlerin rekor kârları için vergilendirme çağrısı yaparken İngiltere’de muhalefet de Shell’den daha fazla vergi talep edilmesi gerektiğini söyledi.

Şirketlerin kârları ise şöyle oldu:

EXXON

Exxon Mobil 2022 için 56 milyar dolar net kâr açıkladı. Bu rakam, şirketin saat başı yaklaşık 6,3 milyon dolar kazandığı anlamına geldi. Şirket aynı zamanda elde ettiği kârla sektörde rekor kırdı.

Exxon’un açıkladığı rakam, petrolün varil başına 142 dolara ulaştığı 2008’deki kârı aştı. Şirket o dönem 45,2 milyar dolar net kâr elde etmişti. Exxon’un 12,75 milyar dolarlık dördüncü çeyrek kârı güçlü gelse de üçüncü çeyrekte kazandığı 19,7 milyar dolardan gerilemiş oldu.

CHEVRON

ABD merkezli enerji şirketi Chevron da şirket rekoru olan 36 milyar dolar kâr bildirdi. ABD’nin en büyük ikinci petrol olan şirketin 2022 net kârı, 2011’de kırdığı rekoru yaklaşık 10 milyar dolar aştı.

Şirket son çeyrekte analistlerin tahminlerinin altında kazanç bildirerek 7,9 milyar dolarlık bir net kâr açıkladı.

SHELL

İngiliz petrol ve gaz devi Shell de 2022’de rekor yıllık kar bildirdi. Şirketin kârı 2022’de 39,9 milyar dolara ulaşarak bir önceki yılın kârını ikiye katladı. Böylece grup 115 yıllık tarihindeki en yüksek kârı bildirdi.

Shell yılın son çeyreğinde 9,8 milyar dolarlık kâr bildirdi. Kârların yüzde 40’ı sıvılaştırılmış doğalgaz ticaretini içeren entegre gaz işinden geldi.

BP

BP, 2022’de kârını önceki yıla göre ikiye katladı. Şirket 114 yıllık tarihindeki en yüksek yıllık kazanç olan yaklaşık 28 milyar dolara ulaştı. BP, harcamaları ve hissedarların getirilerini artırmayı planladığını duyurdu.

Grup daha önce 2088’de 26,3 milyar dolar kârla rekor kırmıştı. 2022’deki kazanç, 2008’dekini gölgede bırakmış oldu. Şirketin son çeyrek kârı ise tahminlerin altında gerçekleşerek 4,8 milyar dolar oldu.

Ceyhan petrol terminalinde tespit edilen sızıntı durdurulduİlginizi ÇekebilirCeyhan petrol terminalinde tespit edilen sızıntı durduruldu

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu