SON DAKİKA

OHAL hangi yetkileri verecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2 büyük depremin ardından 10 il için OHAL ilan edileceğini açıklamasının ardından karar Resmî Gazete’de yayımlandı. Karara çarşamba gecesi saat 01.00’dan itibaren üç ay süreyle geçerlik olacak.

İLAN EDİLEN OHAL’İN KAPSAMI NE?

OHAL, doğal afet, salgın hastalık, ekonomik buhran halleri gerekçesi ile ilan edilen OHAL kapsamında Cumhurbaşkanının kararname yetkisi daha da genişleyecek.

Örneğin cumhurbaşkanı kanunla düzenlenen bir konu için kararname çıkaramıyor Ama OHAL süresince anayasa 91. maddeye göre kısıtlamalara bakmaksızın kararname çıkarabilecek.

Felaket bölgesindeki zararların telafisi için de her türlü maddi imkan zorlanabiliyor. Harcamalar öncelik kamu kaynakları ama acil ve hayati ihtiyaç maddeleri için harcamaya yeterli para kamu kaynaklarından zamanında sağlanamazsa bölgedeki kredi kuruluşlarının olanaklarından yararlanılacak kamunun dışında özel sektörden de destek alınabilecek.

Yiyecek, giyecek, araç, gereç, ilaç ve tıbbi malzemeler gibi zaruri maddeler bölge sınırları içinde sağlanamadığı takdirde, en yakın bölgelerden yükümlülük yolu ile sağlanabilecek.

Belli yerleşim yerleri boşaltılabilecek. Gazino, lokanta, lokal gibi yerlerin açılıp kapanması da hızlı şekilde yapılabilecek. Eğitim konusunda da hızlı kararlar alınabilecek. Yerleşim yerlerindeki araç gereçten yararlanmak ve el koymak da hükümete verilen yetkiler arasında.

Kara, deniz ve hava trafik düzenine ilişkin tedbirleri almak, ulaştırma araçlarının bölgeye giriş ve çıkışlarını kayıtlamak veya yasaklamak da OHAL yetkileri arasında. Valiliklerce her türlü gösteri yürüyüşü toplanma da ertelenebilecek.

Alınan diğer karar genel hayata etkili afet bölgesi ilanı. Bu kararla orada yaşayanlara sağlık hizmetleri tamamen ücretsiz götürülecek. Bölgedeki ordu birlikleri de aktif görevlendirilebilecek. Maddi kayıplar için devlet desteklerinin sağlanması, vergi prim erteleme gibi kararların alınabilmesi söz konusu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu