KÜLTÜR-SANAT

Öfkeyle Kalkan Zararla Oturur Atasözünün Anlamı Nedir? Kısaca Açıklaması Ve Örnek Cümle…

Öfkeyle Kalkan Zararla Oturur Atasözünün Anlamı Nedir? Kısaca Açıklaması Ve Örnek Cümle…

 Öfkeyle Kalkan Zararla Oturur Atasözünün Anlamı Nedir?

 Büyüklerin yaşadığı zorluklardan edindikleri tecrübeler kendilerinden küçüklere de yol gösterir. Bunların yok olup gitmemesi için ortaya çıkan atasözleri, nesilden nesle aktarılarak yüzlerce yıl boyunca geleceğe taşınır.

 Günümüzde en çok kullanılan atasözleri arasında “öfkeyle kalkan zararla oturur” atasözü de yer alıyor. Bu atasözü, aslında çok önemli bir öğüt içerir. Ders niteliğindeki bu söz, bir anlık öfke ile söylenen sözün ya da yapılan bir yanlışın daha sonra pişmanlık getireceğini ve kişiye zarar vereceğini anlatır.

 Öfkeyle Kalkan Zararla Oturur Atasözünün Kısaca Açıklaması ve Örnek Cümle

 Türk Dil Kurumu Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü’ne göre “öfke ile kalkan zararla oturur” atasözü, “Fevri davranmak ve bir anlık bir öfkeyle hareket etmek kişiye zarar verir.” anlamına gelir. Kişi, öfkeli olduğu zaman öfkesinin etkisi altındadır. Bunun için de iyi düşünemez yaptığı yanlış işin nasıl bir sonuç doğuracağını da düşünemez.

 Sonunda da bir anlık öfkeyle yaptığı ölçüsüz ve yanlış davranışının zararını görür. Öfkesine kapılarak hareket eden kişi daha sonra işin içinden çıkamayacak duruma gelir. Örneğin; Sakinleş öyle konuşalım, öfkeyle kalkıp zararla oturma.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu