EKONOMİ

Merkez Bankası: Deprem bağış hesaplarına yapılan para transferlerinden ücret alınmayacak

TCMB, deprem bölgesindeki firmaların reeskont ile avans kredilerinin geri ödemeleri öteledi, bağışlardan da ücret alınmayacak.

Merkez Bankası: Deprem bağış hesaplarına yapılan para transferlerinden ücret alınmayacak

Merkez Bankası (TCMB) dün akşam iki ayrı yazılı açıklamaya yaparak Kahramanmaraş depremi sonrası yeni kararlar aldı.

Açıklamaya göre, AFAD ve Kızılay gibi yardım kuruluşları başta olmak üzere deprem bağış hesaplarına yapılan para transferlerinden ücret alınmaması yönünde Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) üyesi bankalara talimat gönderildi.

Ayrıca Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa’da kurulu firmaların 6 Şubat ila 30 Nisan tarihleri arasındaki ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredileri ile yatırım taahhütlü avans kredileri geri ödemelerine 180 güne kadar faizsiz olarak vade uzatımı imkânı tanındı.

BAĞIŞ TRANSFERLERİNDEN ÜCRET ALINMAYACAK

TCMB 6 Şubat tarihi öncesinde kullanılmış olan ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredilerine ise 6 ay ilave ihracat ve döviz kazandırıcı hizmet taahhüdü kapatma süresi verdi.

TCMB’nin, deprem bağış hesaplarına yapılan para transferlerine ilişkin duyurusunda, şunlar kaydedildi:

“Ülkemizde meydana gelen depremlere yönelik AFAD ve Kızılay gibi yardım kuruluşlarımız başta olmak üzere deprem bağış hesaplarına yapılan para transferlerinden ücret alınmaması yönünde Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) üyesi bankalara talimat gönderilmiştir.” (REUTERS, AA)

Depremler 13,5 milyon kişinin yaşadığı bölgeyi etkilediİlginizi ÇekebilirDepremler 13,5 milyon kişinin yaşadığı bölgeyi etkilediKahramanmaraş depremi nedeniyle 7 gün süreyle milli yas ilan edildiİlginizi ÇekebilirKahramanmaraş depremi nedeniyle 7 gün süreyle milli yas ilan edildi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu