SON DAKİKA

Merkez Bankası Başkanı Karahan açıkladı! 500 TL ve 1000 TL’lik banknotlar basılacak mı?

Merkez Bankası Başkanı Karahan açıkladı 500 TL ve 1000 TLlik banknotlar basılacak mı
expand

KAYNAKMilliyet

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunum yapan Karahan, milletvekillerinin sorularını da yanıtladı. Karahan, sohbet etmek isteyen milletvekillerini Merkez Bankası’na davet ederek, “Yemek ikram edemiyoruz çünkü tasarruf tedbiri var ama çay, kahve…” dedi.

Tasarruf tedbirlerini iç talebin dengelenmesi için çok önemli bulduklarını dile getiren Karahan, “Bütçemizi hazırlarken de temel görevlerimizi yerine getirmek için verimlilik ve etkinlik unsurlarını göz önünde bulunduruyoruz” diye konuştu.

DİJİTAL TÜRK LİRASI

Merkez Bankası’nın 833 milyar liralık zararının tamamının KKM’den geldiğini söyleyen Karahan, dijital Türk Lirası için 1. faz çalışmanın tamamlandığını açıkladı.

Karahan, 500 ve 1000 liralık banknotların çıkıp çıkmayacağı sorusuna, “Üst banknota ihtiyaç olup olmadığı teknik analizler sonucunda ortaya çıkıyor, bu konuda birimlerimiz çalışıyor, incelemelerimiz devam ediyor” yanıtını verdi.

İKİNCİ EL OTODA GÜVENLİK LİMİTİ

Merkez Bankası, FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi’ni devreye aldı. Bankadan yapılan açıklamaya göre servis, öncelikli olarak ikinci el araç satış işlemlerinde kullanılmaya başlandı. Ödeme sisteminde ilk aşamada 2 milyon TL işlem limiti uygulanacak. Güvenli ödeme işlemi ile onay gerektiren işlemlerdeki para transferlerinde, süreçler tamamlanıncaya kadar tutar bekletilerek işlem güvenceye alınacak. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu