YAZARLAR

Meloni’nin ilk 100 günü

Meloni’nin ilk 100 günü

Reha Erus Reha Erus

İtalya’nın ilk kadın Başbakanı Faşizm yanlısı Giorgia Meloni ve merkez sağ koalisyon ortakları 22 Ekim’de yemin ettikten sonra iktidardaki ilk 100 gününü tamamladı.

Adettendir bir çok batı ülkesinde ilk 100 günlük icraat neşter altına yatırılır. Bunu çok iyi bilen yeni Başbakan önceden ekranlara çıkarak yaptıklarını ve yapmak istediklerini hatta dış siyasette yaşadıklarını bir bir anlattı.

Mario Draghi gibi deneyimli bir ekonomist ve teknokratın ardından ülke yönetimini teslim almak ve yoğun sorunlarla boğuşmaya başlamak Giorgia Meloni için hiç te kolay olmadı.

Hemen hatırlatayım Meloni ilk 100 günde yüzde 1.5 oranında oy kaybetti. Bu klasik bir beklentidir. Sabırsız seçmen hemen sonuç ister. Buna rağmen İtalyanlar’dan şimdilik geçerli not aldı. Covid sonrası sağlık kararları, ekonomik kriz, Rusya – Ukrayna savaşı ve raflarda bekleyen bütçe yasası görüşmeleri ile görevi devralan Meloni öncelikle seçim vaatlerini sıraya koydu. En etkili ve oy getiren vaadi düzensiz göçmen akışını durdurmaktı. Ama bunu bıçak gibi kesmedi. Hayati durumlarda yasa dışı insan taşıyan gemilerin limanlara yanaşmasına ses çıkartmadı. Libya’ya giderek hem düzensiz göçü engelleme hem de 8 milyar dolarlık enerji anlaşması imzaladı.

Mario Draghi’nin AB bünyesinde varılan Ukrayna’yı destekleme girişimini devam ettirmesine karşın bu ülkeye silah gönderme fikrine sıcak bakmadığını da sık sık dile getirdi. Daha çok ülkenin dış sorunları ile ilgilenmesi dikkat çekti. Brüksel ile limoni durumunu ortadan kaldırmayı denedi ama Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a takıldı.

Bali’deki G20 zirvesinde ABD Başkanı Joe Biden ve Çin’li lider Xi Jinping ile gelecek için sağlam ilişkiler kurdu. Vergi yasasında esnaftan yana görüşleri takdir edildi. Yurt dışı misyonlarında 6 yaşındaki kızını yanında götürmesi ve ‘Her şeyden önce anneyim’ ilkesi ile annelerin takdirini kazandı. Pahalı akaryakıt için geçici vergi indirimini uygulattı. Büyük sorun olan İtalyan Devlet Havayolları ITA’nın Alman Lufthansa Havayolları’na 300 Milyon Euro’luk hisselerini satma girişimi ile şimdilik iflası engellendi.

Bence sık sık koalisyon ortakları ile ters düşen Giorgia Meloni’nin şansı tam 30 yıldır yakalanamayan mafya lideri Matteo Messina Denaro’nun özel bir klinikte ele geçirilmesi oldu.

Yüzde 2’ lik oyunu yüzde 30’ların üzerine tırmandıran İtalya’nın Kardeşleri Partisi’nin lideri Giorgia Meloni ilk 100 günün sonrasında vatandaşlarından geçer not aldı.

‘Sesimi duyan var mı?’ ve Meryl Streep

Ne zaman bir deprem olsa aklıma hep Meryl Streep gelir. Anlatayım.

Devamını Oku 07.02.2023

Zelenski İtalya’yı ikiye böldü

Son yazımda Vakıfbank voleybol takımının Afro -İtalyan oyuncusu Paola Egonu’nun Sanremo Şarkı Festivali’inde bir geceliğine sunuculuk yapacağını duyurmuştum. Bu arada pasör çaprazı smaçörün alacağı ücre tte belli oldu. 25 bin Euro.

Devamını Oku 29.01.2023

Voleybolcu Egonu Senremo, Şarkı Festivali’nde sunuculuk yapacak

Afrika kökenli İtalyan Paola Egonu’nun voleyboluna hayranımdır. Şu anda dünyanın en iyi smaçörü kabul ediliyor. Göçmen Nijerya asıllı bir aileden gelen ‘Siyahi İnci’ lakaplı Egonu ‘Gök Mavili’ forma altında 24 yaşına karşın büyük başarılara imza attı.

Devamını Oku 27.01.2023

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $}

{$ photo.Metadata.Title $}

{$ photo.Metadata.Title $}

0%Ana Sayfaya Yönleniyorsunuz…

Demirören Tv Holding A.Ş. – CNN ™ CNN Inc. A WarnerMedia Company.
All Rights Reserved.

LG

MD

SM

XS

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu