YAŞAM

İstiğfar duası! Seyyidül İstiğfar Duası Nasıl Okunur? Türkçe Ve Arapça Tefsiri… Tövbe Etmek İçin Okunan Dua Hangisidir?

İstiğfar duası! Seyyidül İstiğfar Duası Nasıl Okunur? Türkçe Ve Arapça Tefsiri... Tövbe Etmek İçin Okunan Dua Hangisidir?

Seyyidül İstiğfar Duasının Okunuşu Nasıldır?

Seyyidül istiğfar duasının okunuşu; Estağfurullah estağfurullah estağfurullah el azim el Kerim ellezi la ilahe illa hüvel hayyül gayyumu ve etübü ileyhi tövbete abdin zalimin li nefsihi la yemlikü li nefsihi mevten vela hayaten vela nuşura. Veselüttevbete vel mağfirete vel hidayete lena innehü hüvettevvaburrahiym.

Seyyidül İstiğfar Duasının Türkçe Anlamı Ve Arapça Tefsiri

Seyyidül istiğfar duası en kıymetli istiğfar duaları arasında yer almaktadır. Allahtan günahlarına itiraf ederek bağışlanma dilemek için okunmaktadır. Seyyidül istiğfar duası tefsiri oldukça derin ve kıymetli bir tefsirdir. Duanın içerisinde öncelikle istiğfar edilerek başlamaktadır. Allahu Tealanın esmaları zikretmek ve onlar hürmetine günahlardan af dilemeyi kapsamaktadır. Seyyidül istiğfar duasının içeriğinde kişinin günahlarından dolayı asıl kendine zulm ettiğinden bahsedilmektedir.

Tövbe Etmek İçin Okunan Dua Hangisidir?

Tövbe etmek için okunan en kısa dua estağfurullah kelimesi olmaktadır. Estağfurullah zikrinde kelime manası olarak tam bir zikir söz konusudur. Estağfurullah zikri ile tövbe ve tövbeye niyet yer almaktadır. Estağfurullah zikrini her duadan önce zikretmek hem tövbe etmek hem de istiğfar edip günah işlememeye niyet etmek için faziletli bir amel olmaktadır.

Tövbe Etmek İçin seyyidül istiğfar duası okunmasının yanında tövbe suresini de okumak faydalı olmaktadır. Tövbe etmek isteyen kişi içten bir niyet ile tövbe suresini okuması tövbe etmesi anlamına gelmektedir.

Tövbe için okunan dualar arasında birçok dua yer aldığı gibi kısa ve az olan duaların makbul olmasına riayet edilmektedir. Tövbe duaları arasında la ilahe illa ente subhaneke inni küntü minezzalimin duasını okumak da oldukça faydalı olmaktadır. Yunus aleyhisselamın duası olarak da bilinen bu tövbe duasını zikretmenin birçok fazileti ve faydası bulunmaktadır. Allahu Teala’dan tövbe niyetiyle dua etmek ve istiğfar etmek tövbe yerine geçmektedir. Tövbe etme için hem kalben hem de dil ile dua etmek da faziletli olmaktadır.

Esmaül hüsnada yer alan esmaları okumak ve Ettevvab esmasını zikretmek de faziletli olmaktadır. Esmaül hüsnada var olan esmaları zikrederken estağfurullah ile başlamak ve bol bol salavat okumak da tövbeye niyet olarak bilinmektedir. Salavatı şerife okumak tövbe etmeye niyet olarak sayılmaktadır ve günahların affına vesile olmaktadır. Tövbe istiğfar etmek için okunan dualar arasında kula en kolay gelen duaları söylemesi de faziletli olarak tavsiye edilmektedir. Allahu Tealanın niyetleri bilmesinden dolayı dua ederken içtenlik olması gerekmektedir. Her okunan duada istiğfar ederek başlanması duanın kabulu ve tövbe etmek için fırsat kabul edilmektedir. Allahu Tealanın tövbeleri kabul etmesi ve tövbe edenleri sevmesi ayetlerde ve hadislerde yer almaktadır. Tövbe etmek islam dininde oldukça öneme sahiptir. Tavsiye edilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu