SON DAKİKA

İran’da adaylar belli oldu! Cumhurbaşkanlığı için 6 isim yarışacak

KAYNAKCNN TÜRK

İran İçişleri Bakanlığı, 28 Haziran’da gerçekleştirilecek 14’üncü dönem Cumhurbaşkanlığı seçimleri için adaylığı kabul edilen 6 ismi açıkladı. Eski İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad’ın adaylığı 3’üncü kez kabul edilmedi.

Anayasayı Koruyucular Konseyi, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışacak aday listesini İçişleri Bakanlığı’na göndermesinin ardından konsey tarafından onaylanan 6 ismin yer aldığı liste açıklandı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, tamamı erkek adaylardan oluşan listede, Tebriz Milletvekili Mesud Pezeşkiyan, eski Adalet ve İçişleri Bakanı Mustafa Purmuhammedi, eski Güvenlik Konseyi Sekreteri Said Celili, Tahran Belediye Başkanı Ali Rıza Zakani, Gaziler Vakfı Başkanı Amir Hüseyin Gazizade Haşemi ve Meclis Başkanı Muhammed Bakır Galibaf yer aldı.

Adaylık başvurusunda bulunan 74 isim veto edildi. Eski İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad, eski Meclis Başkanı Ali Laricani ve eski Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri’nin adaylıkları kabul edilmedi.

Ahmedinejad’ın adaylığı 2017 ve 2021 yıllarının ardından üçüncü kez, Laricani’nin ise iki kez reddedilmiş oldu. Laricani’nin 2021 yılında da adaylığı kabul edilmemişti.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışacak 6 aday, seçim kampanyası faaliyetlerini 27 Haziran 08.00’a kadar sürdürebilecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu