YAŞAM

Hz. Meryem Kimdir? Hz. Meryem'in Doğumu Nasıl Oldu? Hz. Meryem Kaç Yaşında Hamile Kaldı?

Hz. Meryem Kimdir? Hz. Meryem'in Doğumu Nasıl Oldu? Hz. Meryem Kaç Yaşında Hamile Kaldı?

Hz. Meryem Kimdir?

 Hz. Meryem Hz. Davud’un soyundan gelen ve cennetle müjdelenen kadınlardan birisidir. Hz. İbrahim’in soyundan gelen hem peygamber hem de hükümdar olan Hz. Davud’un bir akrabası da İmran’dı. Nasıra’ da yaşayan İmran bir gece rüyasında Süleyman mabedinin kandillerini yaktığını görür. Bu rüyayı bir işaret, bir çağrı kabul ederek karısı Hanna ile birlikte Kudüse’e gider. Burada Beytü’l Makdis’ e hizmet etmeye başlar. İmran ve Hanna’nın çocukları yoktur ve yaşları da oldukça ileridir.

 Hz. Meryem’in Doğumu Nasıl Oldu?

 Fakat İmran ve Hanna’nın öylesine içten niyazları ve yakarışları vardır ki; Allah (c.c) onlara bir evlat bahşeder. Al-i İmran Suresinin 35.ayetinde de yer aldığı üzere İmran bu mucize karşısında doğacak olan çocuğunu sadece Allah yolunda hizmet etmek üzere adar.

 Yahudi halkı ise bu mucize karşısında ve yaşanan olaylar nedeniyle Tevrat’ta bahsi geçen İsrail’in kurtuluşunu sağlayacak olan “mesih”in doğacak bu çocuk olduğuna inanır. Ancak doğum vakti geldiğinde Hanna, hafif kızıl saçlı bir kız çocuğu dünyaya getirir. Oğlan değil de bir kız çocuğunun doğumu halkta büyük hayal kırıklığı yaratır.

 Hz. Meryem Kaç Yaşında Hamile Kaldı?

 İmran ve Hanna’nın çocuğu adeta bir kurtarıcı gibi beklenirken kız çocuğu olması halkta tepkilere bile neden olur. O dönemde Yahudilikte kadınların mabede girmesi yasaktır. Hz. Meryem’in doğumunda sonra olaylar şöyle gelişir:

Bebeğin doğumundan sonra İmran ölür ve Hanna bebek ile birlikte adağı yerine getirmek üzere mabede gider, çıkan arbedede ölür.

Kimsesiz kalan bebeğe ise teyzesinin eşi olan Hz. Zekeriyya sahip çıkar.

Hz. Zekeriyya’nın himayesinde mabede kabul edilir.

Hz. Zekeriyya Meryem’e öğretmenlik ediyor, Hz. Meryem mabedin hizmetini görüp arta kalan zamanında ise sürekli ibadet ediyordu.

Hz. Meryem 14 yaşlarında iken bir gün hücresine Hz. Cebrail gelir ve kendisine Allah (c.c.) tarafından evlat verileceğini müjdeler. Bu hadise tüm ayrıntıları ile Kuran’da Meryem Suresinde anlatılmıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu