TEKNOLOJİ

Hindistan, Çin bağlantılı uygulamaları kapatıyor

Hindistan Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı (MeitY), Çin bağlantılı 232 uygulamanın erişime kapatılacağını duyurdu.

Hindistan, Çin bağlantılı uygulamaları kapatıyor

Hindistan, 2 Ekim 2020’de aralarında popüler PUBG Mobile oyununun da bulunduğu TikTok ve WeChat gibi Çin bağlantılı 118 mobil uygulamaya yasak getirmişti.

Elektronik ve Bilgi Teknolojisi Bakanlığı, bazı Çin menşeli uygulamaların ülkenin egemenliği, bütünlüğü, savunması, güvenliği ve kamu düzenine karşı zararlı faaliyetlerde bulunduğunu söylüyor.

232 uygulama daha yasaklandı

Hindistan Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı (MeitY), Çin bağlantılı 138’i bahis uygulaması olmak üzere 232 uygulamanın erişime kapatılacağını duyurdu.

Hindistan-Çin gerilimi

Çin ile Hindistan arasındaki Himalaya Dağları’nın çevrelediği belirsiz sınır hattı ülkeler arasında egemenlik tartışmalarına neden oluyor.

Akarsular, göller, buzullar ve karlı zirvelerin bulunduğu 3 bin 500 kilometrelik sınır, tarafları sık sık karşı karşıya getiriyor.

Pekin yönetimi, “Güney Tibet” olarak adlandırdığı Hindistan’ın Arunaçal Pradeş eyaletindeki 90 bin kilometrekarelik toprakta hak iddia ederken; Yeni Delhi, Aksai Chin platolarını kapsayan 38 bin kilometrekarelik alanın Pekin yönetimince işgal edildiğini savunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu