YAZARLAR

Hatıraların Güzü Saklı Melodilerde: Bursa Bülbülü Film Müzikleri LP Formatında

Hatıraların Güzü Saklı Melodilerde: Bursa Bülbülü Film Müzikleri LP Formatında

Uğur Hakan Hacıoğlu Uğur Hakan Hacıoğlu

Her hatıranın, yaşanmışlığın ve biriken duyguların hayatımızda bir güzü vardır. O birikime güz yağmurları yağmaya başladığı vakit gönül yaprakları düşer birer birer geçmişin tozlu yapraklarına… Her satırında, sararan sayfaların içinde onca duygu, onca hatıra barındırır ki bunların hepsi bir gün bir dize, bir melodi, bir söz olmayı bekler.

Müziğin, aşkın, vazgeçişin arasında Bursa’nın 1980’li yıllarına doğru bir yolculuğu izleyiciye çıkaran ve bu yolculukta dönemin sadece atmosferini değil müzikal olarak da yapısını göstermeye çabalayan Bursa Bülbülü filmi Disney+ platformunda yayınlanması sonrasında sadece izleyici odağında değil dinleyici odağında da büyük ilgi gördü.

Ata Demirer’in film içinde gerek bireysel gerekse de Melek Büyükçınar ile gerçekleştirdiği düetleri dijital platformlarda son haftalarda oldukça talep gören çalışmalar olarak dikkat çekti. Bu taleple doğru orantılı olarak filmde yer alan çalışmaların LP formatında ilgilileriyle buluşması hem filme ilgi duyanları, hem plak koleksiyonerlerini, hem de yeni dönem arşivcilerini oldukça heyecanlandırdı.

Film boyunca yaşanan duygu – durum geçişleri arasında filme özel seslendirilmiş şarkıların gördüğü ilgiyi aslında gala gecesinde sıcağı sıcağına gözlemleme fırsatı bulmuştuk. Örneğin “Seni Yazdım Kalbime” ve “Şaka Yaptım” şarkıları dinleyici tarafından büyük ilgi görmüş ve parçaya seyircilerden de eşlik edenler olmuştu. Fiziksel olarak filmde yer alan şarkıların nostaljik bir filme tamamlayıcı bir unsur olarak plak formatında basılarak sunulmasının da doğru bir metot olduğu kanaatindeyim.

Ata Demirer de bu süreç ile ilgili düşüncelerini şu sözlerle anlatmıştır: “Bursa Bülbülü izleyicileri 80’li yılların taverna ve gazino dünyasına götürüyor… Seksenli yıllarda Bursa’da düğünlerde, kınalarda büyük bir hevesle müzik yapmaya çalıştığım zamanları ve hayallerimi hala çok net hatırlıyorum. Yıllar geçti, kısmet oldu bugüne geldik ve o yılların hikayesini yazarken müziklerini de büyük şef, büyük müzisyen, kıymetli ağabeyim Taşkın Sabah sayesinde hayata geçirdik. Albümde birbirinden değerli müzisyen arkadaşlarım bize eşlik etti Ne şanslıyım ki Bursa Bülbülü albümünü plak formatında da müzik marketlerin raflarında. Bu plağın müzikleri o yılların ağabeylerinin, Cengiz Sezen’lerinin, Arif Susam’larının, Nejat Alp’lerinin, Ümit Besen’lerinin, Ferdi Özbeğen’lerinin ve daha nicelerinin müziklerine saygı duruşudur.”

Ata Demirer bu çalışmanın fiziksel olarak dinleyiciyle buluşma sürecinde Taşkın Sabah, Tarık Ceran, Melek Büyükçınar, Toygan Avanoğlu ile birlikte çalıştı. Kalan Müzik ve BKM işbirliğinde LP ilgililerin beğenisine sunuldu.

Son yıllarda film – dizi üretimlerinin dijital platformlara taşınmasının yanında belirli aralıklarla bu tarz yapımların fiziksel olarak da ilgilileriyle buluşmasını oldukça kıymetli buluyorum. Hatıraların saklı melodilerinin anımsandığı şarkıların saklanabilecek bir ortamda bulunuyor olması ilgililerini fazlasıyla cezbedecektir.

Melodilere, hatıralara ve üretimlere…

Duru Suyun Sesi: Fatih Çölgeçen’den Soğuk Uyku

Karanlıkların, korkuların, endişelerin böldüğü uykuların arasında insanın sığınağı düş raflarında saklanan melodilerdir. Bu melodilerin arasında birçok anlara dönülür, dönencenin içinde de yaşananlara dair analizler yapılır. Bu analizler kah iyi hissettirir kah hüzünlendirir insanı… İnsan onca düşün arasında kaygı kabuslarını biraz da geriye dönmek için görür belki de…

Devamını Oku 29.01.2023

Unutulmuş Sokakların Şiiri: Mavi Huydur Bende’den Zor

İkindi üstü gökyüzünde birikmiş bulutların arasından bizlere veda eden güneşi selamlar bazı duygular… Bu duygular üstü kapansa da geriye dönüp tekrar tekrar silinen dizelerin arasında yıpranmış sayfaya yeni bir dize yazmak gibidir. Unutulan, keşfedilen biraz da tekrara düşen…

Devamını Oku 22.01.2023

Canlı Ritimlerin Derin Kaybı: Jeff Beck

Yaşam döngüsünün içinde ilerledikçe insan kurduğu düzenin ilerleyen safhalarına geçiyor. Bu durum aynı zamanda insanı mutlak sonuna da yaklaştırıyor. Belki de yaşamın zirvesi ile ölümün arasındaki ince bağ da buradan kaynaklanıyor. İnsan yaşadıkça hayatı, hayatı yaşadıkça da ölüme uzanan bir girdabın içinde kendini derin bir suya teslim ediyor.

Devamını Oku 15.01.2023

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $}

{$ photo.Metadata.Title $}

{$ photo.Metadata.Title $}

0%Ana Sayfaya Yönleniyorsunuz…

Demirören Tv Holding A.Ş. – CNN ™ CNN Inc. A WarnerMedia Company.
All Rights Reserved.

LG

MD

SM

XS

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu