EKONOMİ

Euro Bölgesi’nde perakende satışlar aralıkta geriledi

Euro Bölgesi’nde perakende satışlar, aralıkta bir önceki aya göre yüzde 2,7 azaldı.

Euro Bölgesi’nde perakende satışlar aralıkta geriledi

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi’nin 2022 aralık ayına ilişkin perakende satış verilerini yayımladı.

Buna göre, AB’de perakende satışlar, aralıkta bir önceki aya kıyasla yüzde 2,6, önceki yılın aynı dönemine göre de yüzde 2,5 düştü.

Euro Bölgesi’nde de perakende satışlar aralıkta kasım ayına kıyasla yüzde 2,7, önceki yılın aynı dönemine göre de yüzde 2,8 geriledi.

Böylece, perakende satışların ortalaması 2022 yılında önceki yıla kıyasla Avro Bölgesi’nde yüzde 0,7, AB’de de yüzde 1,1 artış gösterdi.

AB ülkeleri arasında aralıkta bir önceki aya kıyasla perakende satışlarda en fazla düşüş yüzde 6,3 ile Hollanda’da, yüzde 5,3 ile Almanya’da ve yüzde 3,8 ile Lüksemburg’da görüldü.

Perakende satışlar, yıllık bazda ise Belçika’da yüzde 9,2, Danimarka’da yüzde 8,4 ve İsveç’te yüzde 7,1 geriledi. (AA)

Küresel piyasalar yeni haftaya düşük risk iştahıyla başladıİlginizi ÇekebilirKüresel piyasalar yeni haftaya düşük risk iştahıyla başladıBilgisayar üreticisi Dell, yaklaşık 6 bin 650 kişiyi işten çıkaracakİlginizi ÇekebilirBilgisayar üreticisi Dell, yaklaşık 6 bin 650 kişiyi işten çıkaracak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu