KÜLTÜR-SANAT

En İyi Türk Aşk Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 10 Türk Aşk Filmi (İmdb Sırasına Göre)

En İyi Türk Aşk Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 10 Türk Aşk Filmi (İmdb Sırasına Göre) – Kültür Sanat Haberleri

En İyi Türk Aşk Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 10 Türk Aşk Filmi (İmdb Sırasına Göre)

En İyi Türk Aşk Filmleri

1- Sevmek Zamanı: 

Imdb Puanı: 8.2 

Geçimini boyacılık yaparak sağlayan Halil, münzevi bir yaşam sürmektedir. Bir gün iş için gittiği köşklerden birinde bir kadının fotoğrafını görür. Gözlerini fotoğraftan ayıramayan Halil, her fırsatta fotoğrafı izlemek için köşke gelmeye başlar. Fakat bir gün köşkün sahipleri geri döner. Gelenlerden biri de fotoğraftaki kadın Meral’dir. Meral, fotoğrafına dalıp gitmiş bu gizemli adamla konuşmaya başlar. 

İkili daha sonra birçok kez bir araya gelir. Meral, bu gizemli yabancıdan hoşlansa da Halil’in aşık olduğu Meral değil Meral’in resmidir. Metin Erksan’ın yazıp yönettiği Sevmek Zamanı, sıra dışı bir aşkı beyaz perdeye taşıyor. Gösterime girdiği ilk günden bu yana çok konuşulan film hakkında sayısız inceleme yazısı kaleme alındı. 

 2- Kader: 

 Imdb: 7.9 

Ne olursa olsun aşkından vazgeçemeyen bir adamın hikayesinin anlatıldığı film Zeki Demirkubuz imzası taşıyor. Ufuk Bayraktar, sevdiği kadın uğruna ailesini karşısına alan, vurulan ve arkadaşları tarafından dışlanan Uğur karakterini canlandırıyor. Katıldığı festivallerde 10 ödül kazanan Kader filminin diğer oyuncuları: Vildan Atasever, Engin Akyürek, Mustafa Uzunyılmaz ve Müge Ulusoy. 

 3- Başka Dilde Aşk 

 Imdb Puanı: 7.4 

İşitme engelli Onur, münzevi bir yaşam sürmektedir. Bir gün kürek takımındaki arkadaşlarını kırmamak için onların düzenlendiği bir partiye katılır. Partide Zeynep adında bir kadınla tanışır. Zeynep diğerlerinden farklıdır. Onur’a acımaz. Onu gerçekten anlamaya çalışır. İkili görüşmeye devam eder ve birbirlerine aşık olur. 

Toplumun ön yargılarına karşı aşkın kural tanımazlığını anlatan filmin yönetmen koltuğunda İlksen Başarır oturuyor. Filmin başrol oyuncusu Saadet Işıl Aksoy, Ankara Film Festivalinde En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görüldü. Yurt dışındaki festivallerde de gösterilen Başka Dilde Aşk, başta Altın Afrodit ödülü olmak üzere birçok ödül kazandı. 

4- Aşk Tesadüfleri Sever 

 Imdb Puanı: 7.3 

Senaryosunu Nuran Evren Sit’in yazdığı Aşk Tesadüfleri Sever filmi 40 yıllık uzun bir dönemi kapsıyor. Başrollerinde Mehmet Günsür ve Belçim Bilgin’in oynadığı filmin müziklerini ise Ozan Çolakoğlu yaptı. 

5- Issız Adam: 

Imdb Puanı: 6.8 

Alper, bağlanmaktan korkan, bu nedenle hep tek gecelik ilişkiler yaşayan biridir. Bir gün Ada adlı bir kadınla tanışır. Her zamanki gibi tekdüze bir ilişki yaşayacağını zannederken Ada ile sevgili olurlar. İlk başta her şey yolunda gitse de Alper’in eski korkuları ve kaygıları gün yüzüne çıkar. Ada ilişkilerini kurtarmak için birçok fedakarlıkta bulunsa da Alper çoktan kabuğuna çekilmiştir. 

Özellikle müzikleriyle ön olana çıkan Issız Adam filmi gişede büyük bir başarı elde etti. Yaklaşık 2 milyon 800 bin kişinin sinemada izlediği filmin oyuncu kadrosunda Melis Birkan, Gözde Kansu, Cemal Hüner ve Yıldız Kültür yer alıyor. 

6- Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku 

Imdb Puanı: 6.6. 

İhami Algör’ün aynı adlı kitabından beyaz perdeye uyarlanan film 2014 yılında gösterime girdi. Arif, sürekli yazan ama yazdıklarını yayımlatmayan bir adamdır. Bir daha hayal kırıklığına uğramamak için kadınlardan uzak dursa da Müzeyyen ile tanışmasıyla allak bullak olur. Müzeyyen de Arif’ten etkilenir. Birkaç kere görüştükten sona sevgili olan çift tutku dolu bir ilişki yaşamaya başlar. 

Başrollerinde Erdal Beşikçioğlu, Derya Alabora, Ege Aydan ve Sezin Akbaşoğulları’nın yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Çiğdem Vitrinel oturuyor. 

7- İncir Reçeli: 

Imdb Puanı: 6.5 

Aytaç Ağırlar’ın yazıp yönettiği İncir Reçeli filminde AIDS hastası bir kadın ile skeç yazarı bir erkeğin dokunaklı aşk hikayesi anlatılıyor. Duygu, hastalığın son evresindedir. Metin ile tanıştıktan sonra ondan uzak durmaya çalışır. Başta ikisinin de ciddiye almadığı bu ilişki çok geçmeden aşka dönüşür. 

Hail Sezaioğlu’nun şarkılarıyla ön plana çıktığı filmin diğer oyuncuları: Melike Güner, Sinan Çalışkanoğlu, Mehmet Selim Akgül, Mustafa Uzunyılmaz ve Nevin Efe. 

8- Türev: 

Imdb Puanı: 6.5

İki kadın arasında kalmış bir adamın hikayesinin anlatıldığı Türev, tamamı el kamerasıyla çekilmiş ilk Türk filmidir. Filmin başrollerinde yer alan isimler şunlardır: Beste Bereket, Tuğra Kaftancıoğlu ve Gülçin Santırcıoğlu 

9- Kendime İyi Bak: 

İmdb Puanı: 6.3 

Evlenmesine sayılı günler kala iki kadın arasında kalan bir adamın yaşadıklarını anlatan filmin yönetmen koltuğunda Ruhi Yapıcı oturuyor. 

10- Bu İşte Bir Yalnızlık Var: 

Imdb Puanı: 5.7 

Tuna Kiremitçi’nin çok satan kitabından beyaz perdeye uyarlanan film hayattan hiçbir beklentisi kalmamış Metin karakterine odaklanıyor. Metin’i hayata bağlayan tek kişi kızı Ezgi’dir. Alt metninde aşkın hiç beklenmedik zamanlarda insanın karşısına çıkabileceğini anlatan filmin baş rolünde Engin Altan Düzyatan ve Özgü Namal yer alıyor.  2013 yılında vizyona giren Bu İşte Bir Yalnızlık Var filminin müziklerini Mor ve ÖTESİ, Tarkan ve İskender Paydaş yaptı. 

En İyi Yabancı Romantik Filmler: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 20 Yabancı Romantik Film (İmdb Sırasına Göre)

En İyi Yabancı Romantik Filmler: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 20 Yabancı Romantik Film (İmdb Sırasına Göre)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu