GÜN ORTASI

Elbistan’dan 60 depremzede karayolu ile İstanbul’a getirildi

Kahramanmaraş Elbistan’daki depremzedeleri taşıyan otobüs, Bayrampaşa 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’na geldi. Çoğunluğu yaşlı ve çocuklardan oluşan 30 depremzede, SGK İl Müdürlüğüne bağlı araçlarla İstanbul’daki yakınlarının evlerine götürüldü.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli depremin ardından, çoğunluğu yaşlı ve çocuklardan oluşan 60 kişiyi taşıyan bir otobüs dün akşam saatlerinde Elbistan’dan İstanbul’a doğru yola çıktı. Güzergah üzerinde 30 depremzedeyi farklı noktalara bırakan otobüs, geriye kalan 30 kişiyle öğle saatlerinde 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’na giriş yaptı. Yaklaşık 20 saatlik yolculuğun ardından İstanbul’a gelen depremzedeler, terminalin bekleme salonuna alındı. Ardından depremzedeler, SGK İl Müdürlüğüne bağlı araçlarla İstanbul’daki yakınlarının evlerine götürüldü.

“ALLAH DEVLETİMİZDEN VE İYİ VATANDAŞLARIMIZDAN RAZI OLSUN “

Yaşadığı olayı anlatırken gözyaşlarına hakim olamadığı görülen İsmihan Özkurt isimli depremzede, “Yerde yattığım halde çok şiddetli bir sallantıyla uyandım. Çocuklarımın odasına koştum. Yanımdaki çocuğumu hiç uyandıramadım. Eşim de itfaiyede görevdeydi. Odadakileri uyandırdım, odaya getirdim. Hepimiz oturduk ve Eşhedü çekmeye başladık. Ev taban katta ama çok sallanıyordu. Evden de çıkmadık. Onu atlattık, ağladık ettik. Görümcelerim de bize geldi, 30 kişi odada duruyorduk. Kahvaltı yapalım dedik, kar çok şiddetliydi. Kahvaltı yaptık, abdest aldık, namaza durmadan güm diye ev gitti geldi. Kaynanam yere düştü, çoluk çocuk onun üzerinden geçerek dışarıya yalın ayak koştuk. Yolda dinlendik. Dinlenirken bir kez daha oldu, ağaçlar yıkılacaktı. Çok kötüydü, Allah bir daha yaşatmasın. Çok zor geçti. Ayaklarımız bileğe kadar ıslaktı, öyle durduk. Üzerimizde bir şey yoktu, Allah razı olsun oradan verdiler. Başta devletimiz olmak üzere, Allah bunlardan da onlardan da razı olsun. Eşim ‘Siz gidin, aklım sizde kalacağına ben başımın çaresine bakarım’ dedi. Görevli zaten. Elbistan’da ablam, yeğenlerim hepsi orada çadırda kalıyor. Onları da buraya çağırıyorum. İnşallah araba giderse onlar da buraya gelecek. Rabbim yardım etsin, bir daha yaşatmasın. Nasıl atlatacağımızı bilmiyorum. Afşin yerle bir oldu. Gezdiğimiz sokakların hepsi. Elbistan da öyle” dedi.

“ELBİSTAN ARTIK HAYALET ŞEHİRE DÖNDÜ”

Kızı ile birlikte deprem bölgesinden İstanbul’a gelen Seda Uzun, “Elbistan artık hayalet şehir. Her şey yıkılmış, her şey bitmiş. Çok kötü bir durum. Allah’ım kimseye yaşatmasın. Gece olan ilk depremde evi boşaltmıştık. Biz tekrar eve girmedik. Yakınlarımızın yanına, köylere sığınmaya başladık. Ondan sonra, ikinci depremde de Elbistan zaten yok oldu. Ben geldim, eşim orada kaldı. Böyle bir yardım aracının olduğunu duydum. Başka çaremiz yoktu, çünkü kalacak yerimiz yoktu. Eşim orada çalışıyor, orada kalmak zorunda. Ben de çocuklarımı kurtarmak zorundayım” dedi.

SOĞANCI, “BİZ OLSAK NE YAPARDIK DİYE DÜŞÜNMEMİZ LAZIM. SEFERLERİMİZ DEVAM EDECEK”

Depremzedeleri İstanbul’a getiren otobüs firmasının yönetim kurulu başkanı Kemal Soğancı, yolculardan hiçbir şekilde ücret alınmadığını ve alınmayacağını belirterek, “Orada olanları kendi içimizde hissettik. Biz olsaydık ne yapardık, önce milletçe bunu anlamamız lazım. Hemen ne yapabiliriz diye düşündük. Birlikte çalıştığımız arkadaşlar da ‘otobüslerle gönderelim ama bunu da panik yapmadan, sistemli bir şekilde yapalım’ diyerek bakanlıklarla devreye girdik. Onların öngördüğü doğrultuda da seferlerimizi başlattık. Bu akşam da seferimiz var, yarın da olacaktır, devam edecek. Hem ikmal, araç noktasında, hem yiyecek noktasında yardımlarımız devam edecektir” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu