YAZARLAR

Dış ticaret dinamiklerimiz..

Dış ticaret dinamiklerimiz..

Prof. Dr. Murat Ferman Prof. Dr. Murat Ferman

Ekonomik gelişmeler, istatistik ilke ve uygulamaları temelinde gerçekleştirilen gösterge ile endeksler üzerinden izlenmekte; ileriye yönelik değerlendirmeler de bu çerçevede ortaya konulmaktadır. Söz konusu uğraşta temel alınan zaman aralığı ise, ağırlıklı olarak “bir sene” ve/veya “bir çeyrek(üç ay)” formunda karşımıza çıkmaktadır. Geride kalan 2022’ ye ilişkin Aralık ayı dış ticaret istatistiklerinin paylaşılması ile birlikte tüm senelik görünümün ortaya çıktığı bugünlerde, arka plan analizi yapmanın zamanıdır:

Ocak ayının son gününde TÜİK tarafından açıklanan Dış Ticaret İstatistikleri, dış ticaret açığı’ mızın, %137 oranında bir artışla 110 milyar dolara yaklaştığına ve ihracat artış hızı’ nın; ithalat artış hızı’nın neredeyse üçte biri oranında kaldığına/baskılandığına işaret ediyor. Bu suretle, ihracatın ithalatı karşılama oranı’ mız, %70 oranının altına düşmüş bulunuyor. Cari Denge’ nin sağlanması bakımından istenmeyen bir gelişim yaşanmış olduğu açıktır. Üstelik, bu senenin açıklanan ilk dış ticaret rakamları, gidişata dair daha olumsuz emareleri ortaya koymaktadır. Geçen Ocak ayına göre aylık ithalatımız; ihracatımızın iki katından fazla oranda artmış, dış ticaret açığı artış nispeti %40’a yaklaşmıştır. Sonuç olarak, Ocak sonu yıllık dış ticaret açığımız 114 milyar doları bulmuştur. Ülkemizin yüz milyar doları aşan dış ticaret açığı verdiği 2011 senesinden bu yan en yüksek düzeye, daha şimdiden ulaşılmıştır. İthalatın tüm zamanların rekorunu kırdığı bu kulvarda, aylık 14.4 milyar dolarlık açık ile, 80 milyar dolarlık 2023 dış ticaret açığı hedefi de, bu şekilde tartışmalı hale gelmiştir. Dış ticaret performansımız bakımından “yeni vaziyet ediş ve yönelişlere olan ihtiyaç” öncelikli bir konuma yükselmiştir.

Güncel rakamlara göre, %238’ lik bir artış ile, enerji ithalatımız; aylık (rekor) ithalatımızın dörtte birinden fazlasını teşkil etmektedir. Küresel planda fiyatların gerilediği bir konjonktürde dahi son oniki aylık enerji ithalat faturamız 96.5 milyar dolara ulaşmıştır. İlaveten dikkat çekilmesi gereken ithalat kalemi; aylık bazda % 733 oranında (yedibuçuk kat) artış gösteren altın’dır! Geçen yıl Ocak ayında net bazda sıfır seviyesinde olan altın ithalatımız bu senenin ilk ayında 5 milyar doları aşarak, son oniki ayda 18 milyar dolara ulaşmıştır. Enflasyon illetinin beslediği “altın merakımız” ın; bu faturası ile sürdürülebilir nitelik taşımadığı ve cari denge bakımından menfi etki doğurduğu aşikardır!

Dış ticaret mekanizmasının; “ihracat” ve “ithalat” asli unsurlarından oluştuğu; her ikisinin de sistemin çalışması bakımından birlikte ele alınması gerekliliği, bazen ıskalanmakta; sadece ihracat/dışsatım merkezli yönelişlerin; “vizyon kısıtlayıcı/analiz sakatlayıcı” yan etkilerine karşı tedbir elden bırakılmaktadır. Elbette, cari dengenin pozitif tarafını oluşturan ihracat, “eşitler arasında öncelikli” bir konumdadır ama bu genel kabul; resmin tamamını görme bakımından zafiyet oluşturmamalıdır. Bu cümleden olmak üzere, motive edici söylem ve yaklaşımlar eşliğinde kullanılan kimi terimlerin (tüm zamanların rekoru, vb.) derinlikli değerlendirmeleri perdeleyici etki doğurmaması hususuna bilhassa özen gösterilmelidir. Temel perspektif ortada ve açıktır:

“İhracat Miktar ve Birim/Katma Değeri’ nin arttırılması; ihracata mal hazırlamada ithal oranının azaltılması ve dünya markası çıkarılması” hedeflerine; İhracat Yoluyla Fakirleşme (İ.Y.F.) tuzağına düşülmeden istikrarlı biçimde ilerlenmesi..”

Tüm ekonomik aktörlerin ortaklaşa benimsedikleri bir platformda, doğru hedeflere; “ birlikte ulaşma” yolunda önemli kazanımlar sağlanabilecek; sürdürülebilir çözüm arayışlarına devam edilebilecektir. Fikir vermek bakımından, bu kapsamda, makro ve mikro planda birer örnek/alternatif açılım paylaşmak isteriz:

Tam dokuz yıldır devam eden AB Gümrük Birliği müzakerelerinde ilerleme sağlanmalı; sonuç alıcı adımlar atılmalıdır. Mevcut haliyle bu düzenleme; “önümüzü kapatan; opsiyonlarımızı tıkayan” ve dış ticaret kulvarında bir türlü sökülüp, atılamayan bir deli gömleği’ ne benzetilebilir!

Diğer ülkelerle yapılan Serbest Ticaret Anlaşmaları bakımından yapılacak çok iş; alınacak çok mesafe bulunmaktadır. Mesela, Güney Kore ile olan anlaşma yeniden gözden geçirilmeli; anahtar pazar olabilecek Tayland ile gecikmiş süreç ivedilikle tamamlanmalıdır!

Dış ticaret kulvarındaki gelişmeleri de ekonomik manşet ve göstergeler üzerinden okuduğumuzda, ekonomik anlayış ve uygulamalar bakımından Reaktif (tepkici ve edilgen) kalma tuzağına düşmekten kurtulmak ve Pro-Aktif (inisiyatif sahibi ve etkin) platforma yükselme yollarını açık tutmak mümkün olacaktır.

Küresel ekonomi ve Hindistan..

İlk ayını tamamlamak üzere olduğumuz 2023’ün, küresel planda; “büyüme dostu olmayan” bir dönem niteliği taşıyacağı öngörüsü, yeni çalışmalarla destek kazanmayı sürdürüyor. Dünyanın en büyüğü ABD ekonomisinin dahi ancak, %0,5 düzeyinde performans göstereceği; resesyon/stagflasyon tehditlerinin gündemde kalacağı çetin bir küresel iklim bizleri bekliyor. Bu sıkıntılı gidişatta, geçmişte küresel büyümede lokomotif rol oynayan “Çin’in görece 2023 performansı ile kritik role sahip olacağı” iddiası ortaya atılıyor. Aynı kulvarda yakından takip ve değerlendirme hakkımız saklı kalmak üzere, Çin temelli değerlendirmeler tarafından gölgede bırakılmaması gereken önemli bir başka faktöre; Hindistan’ın ekonomik potansiyel ve performansına dikkatleri çekmek istiyoruz:

Devamını Oku 29.01.2023

Mega-Tehditler ve “Parçalanmış Dünya”..

Geçtiğimiz gün sona eren 53. Davos Zirvesi’nin ana teması; “Parçalanmış Bir Dünyada İşbirliği” sloganı, belki de güncel durumu en iyi özetleyen bir ifade ve tespit olarak kayıtlara geçti. Zira, dünya, Pandemi sonrası beklenen Normalleşme Süreci’nin; beklenmeyen “Poli-kriz” (çoklu krizler) ile berbat edildiği, eşitsizlik ile kırılmaların derinleştiği bir iklim ve vasatta yoluna devam ediyor!.

Devamını Oku 22.01.2023

Elli haftalık bakiye ile yola devam ederken..

Yeni yılın ilk iki haftası şimdiden geride kalırken, elli hafta sonra sona erecek 2023 ile ilgili öngörü ve tahminler gündemden düşmüyor. Bu kapsamda, Dünya Bankası’nın güncel Ekonomik Görünüm Raporu da, geçtiğimiz hafta manşetlerde kendisine yer buldu. En çarpıcı tespit olarak, ortaya konulan %1,7’ lik küresel büyüme tahminin; geçtiğimiz Haziran ayında açıklanan rakama göre “yarıya çekilmiş” bir değeri temsil ettiğine işaret etmeliyiz.

Devamını Oku 15.01.2023

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $}

{$ photo.Metadata.Title $}

{$ photo.Metadata.Title $}

0%Ana Sayfaya Yönleniyorsunuz…

Demirören Tv Holding A.Ş. – CNN ™ CNN Inc. A WarnerMedia Company.
All Rights Reserved.

LG

MD

SM

XS

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu