YAŞAM

Dilek Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Dileklerin Kabul Olması İçin Okunabilecek Dualar Nelerdir? Etkili dilek duası!

Dilek Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Dileklerin Kabul Olması İçin Okunabilecek Dualar Nelerdir? Etkili dilek duası!

Dilek Duası Nedir?

Allah, yarattığı kullarına, kendinden sürekli istemelerini emretmiştir. Bu kapsamda Allah’ın bu şekilde emir vermesinin sebebi, insanların aciz olması ya da bazı şeylere ulaşmakta sıkıntılar yaşamasıdır. Dilek duası esasen, Allah’ın hikmetine sığınıp bir şeye ulaşabilmek için okunmaktadır.

Dilek duasını okuyan kişilerin istekleri ve dilekleri Allah tarafından kabul edilmektedir fakat duayı saf bir kalp ile okumak çok daha doğru olmaktadır. İmkan var ise bu duanın okunmasından önce abdest almak gerekmektedir. Daha sonra ise, üç defa besmele çekilerek Fatiha suresi okunmalıdır. Ardından dilek duası okunabilmektedir.

Dilek Duasının Arapça Okunuşu Nasıldır?

Dilek duasının Arapça okunuşu sık sıkı merak edilmektedir. Bu kapsamda dilek duasının Arapça okunuşu şu şekilde olmaktadır: “Estağfurullah min külli ma kerihallah, Estağfirullahel’azim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh.” şeklinde ifade edilmektedir. Bu oldukça etkili olan dilek duasının Arapça dilindeki okunuş biçimidir. İslam dininin ileri gelen kişileri, bu duanın muhakkak saf kalp ile okunmasını ve gerçekleşmesi istenilen şeyin duanın öncesinde ve sonrasında belirtilmesinin gerekli olduğunu söylemektedir. Dilek duasının Arapça şeklinde okunmasının hayırlara vesile olacağı da yine âlimler tarafından belirtilmiştir.

Dilek Duasının Türkçe Okunuşu Nasıldır?

Dilek duasının Türkçe okunuş şekli şu şekilde olmaktadır: “Senin razı gelmediklerinden ve yaptıklarımdan dolayı beni affet. Yapmadıklarımı ise yapmamdan koru beni ey Rabbim. Kendisinden başka hiçbir ilah mevcut olmayan Kayyum, Hay ve Azim olan Rabbe istiğfar eder, günahlarımdan dolayı pişman olup, yalnızca ona sığınırım.” şeklinde ifade edilmektedir. Çok çabuk kabul olabilen bu dilek duasının Türkçe versiyonu bu şekildedir. Dua Türkçe şeklinde okunabilmektedir. Arzu edilirse Türkçe ve Arapça beraber okunabilmektedir.

Dilek Duasıyla Beraber Hangi Zikir Çekilir?

İslam alimleri, esas olarak dilek duasının okunmasından hemen önce zikirlerin hiçbir zaman eksik edilmemesini söylemektedir. Bu zikirler tabii ki Allah’ın isimleri olmaktadır. Alimler, zikir edilmesi durumunda şeytanın kovulacağını, bu şekilde duanın yerine çok daha kolay erişebileceği ifade etmektedir. Dua ile beraber “Ya Rahman, Ya Rahim, Ya Allah, Ya Kavi, Ya Kadir” isimleri yetmiş defa mümkün ise zikir edilmelidir.

Dilek Duasının Fazileti Nelerdir?

Allah, kullarından benden istesinler şeklinde buyurmaktadır. Allah’tan bir şeyi istemek, ona yalvarmak ayıp olmamaktadır. Gerçek ve samimi Müslüman olan herkesin ortasında namazı kılarken bile, Allah ile konuştuğunun farkında olandır. Ağlayandır ve heveslenendir. Yalnızca ondan istemektedir. Allah’tan istenilen safi dileklerin ya da isteklerin hiçbiri geri çevrilmemektedir. Esas olarak bütün dualar dilek olarak kabul edilmektedir. Bu kapsamda dilek duasının faziletleri şu şekilde olmaktadır:

Kişinin ne muradı var ise, yakın vakitte bunun gerçekleşmesine, Allah’ın izni ile vesile olmaktadır.

Hangi gaye ile yapılırsa yapılsın, temiz kalp ile yapılması, bireyin istediğine kavuşmasına yardımcı olmaktadır.

Hastalığın iyileştirilebilmesi, kısmetin açılabilmesi, işlerin yoluna girebilmesi için yapıldığında, bütün bunların kişinin istediği biçimde yoluna girdiği söylenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu