SON DAKİKA

Depremde hayatını kaybedenlerin defniyle ilgili açıklama

HANGİ ENKAZDAN ÇIKTIĞI TUTANAĞA ALINACAK

AFAD’dan art arda yaşanan depremler sonrasında 10 ilde depremde yaşamını yitirenlerin kimliklendirme ve defin hizmetleri hakkında açıklama geldi. Buna göre ölü muayene işlemleri cenazelerin bulundukları il veya ilçe başsavcılıkları nezdinde yapılarak çevre il ve ilçelere gönderilmeyecek. Cenazelerin hangi bina ve enkazdan çıkarıldığının sağlık ya da kolluk görevlisine tutanak eşliğinde teslim edilerek hastaneye intikali sağlanacak. Düzenlenecek tutanakta vefat eden kişinin yakınlarının ya da tanıyan kişinin bulunup bulunmadığına ilişkin bilgiye yer verilecek. Ayrıca vefat edenlerin yakınları ya da tanıyan şahıslar tarafından teşhisiyle kimliklerinin tespit edilememesi halinde DNA, kan örneği, parmak izi gibi Adli Tıp incelemesine bağlı yöntemlerle kimlik tespiti yapıldıktan sonra cenaze teslim işlemleri yapılacak.

KİMLİK TESPİTİ İÇİN DNA İNCELEMESİ YAPILACAK

Enkazdan çıkarıldıktan sonra teşhis ya da Adli Tıp yöntemleri ile 5 gün içinde kimliklendirilerek yakınlarına teslim edilemeyen naaşların DNA, parmak izi örneği ve fotoğrafı alındıktan sonra savcılık ile mülki idare amirliğinin ortak değerlendirmesi çerçevesinde dini vecibelere uygun defnedilip, kabrin konumu da belirtilerek tutanağa bağlanacak.

Ancak cenazelerde bozulmalar olabileceği değerlendirmeleri göz önünde bulundurularak yakınlarınca teşhis ya da Adli Tıp yöntemleriyle kimliklendirme yapılamayan naaşların 24 saatlik bekleme süresinden sonra DNA, parmak izi örneği ve fotoğrafı alınmasının ardından Cumhuriyet Savcılığı ile mülki idare amirliğinin değerlendirmesi çerçevesinde kabrin yeri/konumu tutanağa bağlanarak dini vecibelere uygun defnedilecek.

Kahramanmaraş'ta 60. saatte 6 kişilik mucize Kahramanmaraş'ta 60. saatte 6 kişilik mucize

Kahramanmaraş’ta 60. saatte 6 kişilik mucize

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu