POLİTİKA

CHP’den 3 aylık OHAL kararına itiraz

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, deprem sonrası 10 ilde 3 ay süreliğine ilan edilen OHAL kararı hakkında “Doğru bir karar değil, reddediyoruz” dedi.

CHP'den 3 aylık OHAL kararına itiraz

Türkiye’nin yüreği kan ağlıyor…

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki deprem, şu ana dek binlerce can aldı.

Arama-kurtarma çalışmaları tüm hızıyla sürerken, yurdun dört bir yanından yardım eli de afet bölgelerine uzanıyor.

Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman ve Malatya olmak üzere 10 ili etkileyen depremle ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 ay süreliğine OHAL kararı alındığını duyurmuştu.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Genel Kurul’dan geçmesine izin vermeyeceğiz”

Özkoç, Resmi Gazete’de yayınlanan OHAL kararının yarın TBMM Genel Kurulu’nda görüşüleceğini hatırlatarak, kararın Genel Kurul’dan geçmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

CHP olarak OHAL kararına karşı çıktıklarını belirten Özkoç, şu ifadeleri kullandı:

OHAL kararı doğru bir karar değildir. OHAL kararını reddediyoruz. Afet bölgesi ilanıyla Afet Kanunu ile mümkün hale gelen her şey aslında yapılabilir şeylerdir ve bunun için yasa yeterlidir. Afet Kanunu ve Anayasa, deprem bölgesinde hayat kurtarmak ve insanımıza yardım götürmek için her türlü imkanı ve olağanüstü yetkileri de içermektedir.

OHAL ilanı bu anlamda ne gerekçeyle yapılıyor, daha bugüne kadar iktidar bunu bize açıklamadı. Eğer ‘OHAL, hızlı karar almak için’ diyorsanız, bugün Cumhurbaşkanı’nın isteyip de yapamadığı; kurumları, kuralları işletemediği tek bir alan var mı? Çıkıp birinin bunu söylemesi gerekiyor. Yapabilmesi için yetki var fakat yetkisini millet menfaati için kullanmayan bir irade ortada duruyor.

Cumhurbaşkanı’na orantısız sürede, orantısız yetki veren OHAL yasasını kesinlikle reddediyoruz. Cumhurbaşkanı’nın zaten yeteri kadar yetkisi var. İstediği kararnameyi çıkarabilir. Biz OHAL yasasını çıkarmak isteyen bu iradeye, Recep Tayyip Erdoğan’a ve bu iktidara kesinlikle güvenmiyoruz.

CHP'li Özkoç: OHAL kararını reddediyoruz #1

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu