SON DAKİKA

Blinken’dan Mısır ve İsrail temasları: Hamas’tan ABD’ye çağrı geldi…

Blinkendan Mısır ve İsrail temasları: Hamastan ABDye çağrı geldi...
expand

KAYNAKhurriyet.com.tr

Bu ziyaret ABD‘li bakanın 7 Ekim’den bu yana bölgeye yaptığı sekizinci ziyaret olacak.

ABD’li üst düzey diplomat ayrıca Ürdün ve Katar’ı da ziyaret edecek.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın programına göre Blinken, İsrail‘e gitmeden önce Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi ile görüşecek, sonrasında İsrail Başbakanı Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant ile bir araya gelecek.

Blinkendan Mısır ve İsrail temasları: Hamastan ABDye çağrı geldi...

HAMAS’TAN ABD’YE “ATEŞKES İÇİN İSRAİL’E BASKI“ ÇAĞRISI

İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki katliamı devam ediyor. Bölgedeki yoğun saldırılarla masum sivilleri hedef alan İsrail, ateşkes çağrılarını da yanıtsız bırakıyor. Hamas‘ın üst düzey yetkilisi Sami Ebu Zuhri ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Orta Doğu ziyareti öncesinde yaptığı açıklamada, “ABD yönetimini Gazze’ye yönelik savaşı durdurması için İsrail’e baskı yapmaya çağırıyoruz. Hamas hareketi savaşın sona ermesini sağlayacak her türlü girişime olumlu yaklaşmaya hazırdır” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken Orta Doğu turu çerçevesinde Mısır, İsrail, Ürdün ve Katar’ı ziyaret edecek. Blinken’in gerçekleştireceği görüşmelerin ana gündeminde esirlerin serbest bırakılmasını sağlayacak ateşkes anlaşması planı yer alacak. İsrail ile Lübnan arasında yaşanan çatışmaların da masaya yatırılacağı görüşmelerde ayrıca, çatışmaların bölgeye yayılmasının engellenmesi ele alınacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu