HABERLER

BDDK’dan bankaların olası kâr dağıtım taleplerine yanıt

BDDK’dan yapılan açıklamada (BDDK) “Değerlendirmeler neticesinde, kâr dağıtım taleplerinin ihtiyatlılık ilkesi ve başta sermaye yeterlilik oranı olmak üzere bankaların özel durumları dikkate alınarak değerlendirilebileceği sonucuna varılmıştır” denildi.

BDDK’dan bankaların olası kâr dağıtım taleplerine yanıt

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankaların olası kâr dağıtım taleplerinin, ihtiyatlılık ilkesi ve başta sermaye yeterlilik oranı olmak üzere özel durumları dikkate alarak değerlendirilebileceğini bildirdi.

BDDK, bankaların geçen yıl elde ettiği kârlar ile 2022 öncesi dağıtım konusu yapılmayan kâr ve yedeklerinin dağıtımına ilişkin kuruluş birliklerine bir yazı iletti.

‘İHTİYATLI POLİTİKA’ VURGUSU

Yazıda, bankaların kâr dağıtım talepleriyle ilgili bir değerlendirme yapıldığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Değerlendirmeler neticesinde, dünya genelinde sürmekte olan ekonomik istikrarsızlık ve durgunluk beklentileri dikkate alındığında bankaların özkaynak yapılarının güçlü tutulmasına yönelik ihtiyatlı politikanın sürdürülmesinin gerektiği sonucuna varılmıştır.

Bu çerçevede hissedarlara 2022’de elde edilen kârlar ile 2022 öncesi elde edilmekle birlikte dağıtım konusu yapılmayarak özkaynaklar altında tutulan kâr ve yedeklerin nakit çıkışına neden olacak şekilde kâr dağıtımına konu edilmemesinin faydalı olacağı; bununla birlikte olası kâr dağıtım taleplerinin, ihtiyatlılık ilkesi ve başta sermaye yeterlilik oranı olmak üzere bankaların özel durumları dikkate alınarak değerlendirilebileceği sonucuna varılmıştır.” (AA)

Rusya'daki büyük şirketlerden tek seferlik ek gelir vergisi alınması gündemdeİlginizi ÇekebilirRusya’daki büyük şirketlerden tek seferlik ek gelir vergisi alınması gündemde

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu