YAŞAM

Antioksidan İçeren Besinler Nelerdir? Antioksidanı En Yüksek Gıdalar…

Antioksidan İçeren Besinler Nelerdir Antioksidanı En Yüksek Gıdalar...
expand

Özellikle birçok farklı dış etkene karşı vücudu güçlendirmek amaçlı antioksidan oldukça önemlidir. Sadece fiziksel değil aynı zamanda psikolojik açıdan da önemli bir yere sahip olduğunu ifade etmek mümkündür.

Antioksidan İçeren Besinler Nelerdir?

Antioksidan açısından zengin olan günümüzde organik olarak birçok değişik besin ön plana çıkar. Dengeli ve sağlıklı şekilde bu besinleri tüketmek vücut için yeterli miktarda antioksidan içeriğini elde etme şansı verir.

– Lahana

 – Pancar

 – Fasulye

 – Yaban mersini

 – Enginar

 – Ahududu

 – Çilek

 – Bitter

 – Ceviz

Bu şekilde yukarıda öne çıkan farklı besin kaynaklarını organik olarak tüketmek yeterli oranda antioksidan elde etme şansı verir.

Antioksidan İçeren Besinler Nelerdir Antioksidanı En Yüksek Gıdalar...
Antioksidanı En Yüksek Gıdalar

Bazı gıda çeşitlerinde diğer gıdalara göre antioksidan miktarı çok daha yüksek oranda öne çıkar. Bu kapsamda kırmızı renkli meyve ve sebzeler, buğday, pirinç, bitter ve çikolata ile beraber siyah üzüm gibi besin kaynakları içerisinde yüksek oranda antioksidan yer alır.

Tabii brokoli ve karnabahar ile beraber mercimek de yine yüksek antioksidan içeren besin çeşitleri arasında öne çıkmaktadır. Hacmine bağlı olarak yüksek antioksidan içerdiği için dengeli biçimde tüketilmesi önemli yer potansiyel teşkil eder. Böylece başta bağışıklık sistemi olmak üzere pek çok farklı yönden sağlıklı bir yapı elde edilir.

Antioksidan Önemi Nedir?

Özellikle yaşanan ücretsiz hücresel hasarların onarımını sağlamak amaçlı antioksidan büyük öneme sahiptir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirme noktasında en önemli kriterler içerisinde bulunur. Diğer yandan bazı hastalıkların önüne geçebilme etkisi olduğunu söylemek mümkündür. Grip ve benzeri gibi bazı hastalıkları hafif şekilde seyredebilmek amaçlı büyük öneme sahiptir. Genel çerçevede dış etkilere karşı vücudu korumak ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek amaçlı antioksidan önemli yer taşır. Bu sebepten dolayı dengeli oranda ve yeterli miktarda, antioksidan içeren organik ürünleri tüketmek gerekir.

Antioksidan Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Görme kayıtları, eklem iltihapları, hastalıklarını zorla iyileşmesi ya da iyileşmemesi gibi durumlar antioksidan eksikliğini gösterir. Özellikle vücutta artan serbest radikallerin etkisiyle birlikte antioksidan etkisi önemli oranda kendisini gösterir. Diğer yandan bağışıklık sisteminin düşmesi ve çok sık aralıklar ile hasta olmak en önemli belirtiler içerisinde öne çıkmaktadır.

Böyle durumlarda pek çok farklı sebze meyve dengeli ve yeterli miktarda tüketilmelidir. Tabii bu tür belirtiler üzerinden antioksidan eksikliği için uzman bir doktora görünmek en önemli hususlar içerisinde yer alır. Böylece doktor kontrolünde yapılacak tedavinin yanı sıra organik, antioksidan içeren zengin besinler tüketilebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu