YAŞAM

Ağrı Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Geçmeyen Ağrılar İçin Okunacak Dualar Nelerdir? Ağrı için hangi dua?

Ağrı Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Geçmeyen Ağrılar İçin Okunacak Dualar Nelerdir? Ağrı için hangi dua?

Ağrı Duası Türkçe, Arapça Okunuşu ve Anlamı

Müslimde Selam bölümünde geçen ve 2202 nolu paragrafta yer alan hadis-i şerif, ağrı ile ilgilidir. Bu hadis-i şerif şu şekildedir:

Vücudundaki bir ağrıdan dolayı Osman bin Ebils (Allah ondan razı olsun) Rasulullah aleyhisselatu Vesselam’a müracaat etti. Peygamberimiz aleyhisselam ise şu şekilde tavsiyede bulundu:

“Elini ağrıyan yere koy ve 3 kere besleme çek. Daha sonra 7 defa şu duayı oku:
Euuuzu bi izzetillahi ve kudretihi min şerri maaa ecidu ve uhaaaziru”(uzatmalar birden fazla harf ile belirtilmiştir.)
Duanın anlamı şu şekildedir: “(Şu an meydana gelen) hissettiğim ve istemediğim şeyin kötülüğünden Allah’ın izzet ve gücüne sığınırım.” Dua istemektir ve ağrıyı yaratandan ağrıyı gidermesi talep edilmektedir. Allahu Teala’nın her şeye gücü yeter ve kulunun duasına icabet eder.

Geçmeyen Ağrılar İçin Okunacak Dualar Nelerdir?

Dua’nın kabul edilmesinin bazı şartları vardır. Bu şartların yerine getirilmesi durumunda duanın kabul edilmesi umulur. Allahu Teala duayı ister bu dünyada kabul eder isterse ecrini ahirete erteleyebilir. Bu durum sadece Allah-u Teala’nın takdirine bağlıdır.

Şirk koşmadan dua etmek ilk önemli şarttır. Putlar adına veya şirk ihtiva eden şeyler adına dua edilmez. Dua sessiz veya açıktan yapılabilir. Her durumda Allah-u Teala duaya icabet eder. Kalben dualar da Allah-u Teala’ya ulaşır. Akrabaya darılmaya neden olacak veya günah olan dualar kabul olmaz. Hadis-i Şeriflerde dua eden kişinin hiç bir zaman “ Allah duamı kabul etmiyor” şeklinde şikayette bulunmaması gerektiği buyrulmaktadır. Kul “ dua kabul olmuyor” demedikçe duanın kabul olma durumu vardır. Peygamber efendimiz duanın ibadet olduğunu buyurmaktadır.

Peygamber efendimiz aleyhisselam’ın ağrı ile ilgili diğer bir tavsiyesi ise 7 defa fatiha okumaktır. Müslimde geçen hadis-i şerifte ‘ağrıyan yere elini koymak ve yedi defa fatiha okumak ağrıyı dindirdiği’ buyrulmaktadır. Fatiha suresi ile ilgili diğer bir rivayette ise bir grup sahabenin yatağa düşen bir kabile reisine fatiha okuması ve bu fatiha ile birlikte kabile reisinin iyileşmesi ile ilgilidir. Fatiha suresi sadece ağrılar için değil aynı zamanda hastalıklara şifa için çokça okunması gereken bir suredir.

Duanın kabul olduğu zamanlar vardır. Yağmur yağdığında, sabah ve yatsı namazı sonrasında yapılan dualar kabul olur. Anne ve babanın duası da kabul olan dualar içerisindedir. Annelerin ve babaların çocukları için yaptığı ağrı duası daha diğerlerine nazaran daha makbuldür. Alim ve salih kişilerin duaları da kıymetlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu