SON DAKİKA

ABD’den İran-İsrail arasında tansiyonu düşürme sözü

Washington, İsrail-İran geriliminin sona ermesini istiyor. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller günlük basın toplantısında bunu dile getirirken Biden yönetiminin çokça Gazze’ye de değinerek bölgeye yardımların artacağını söyledi.

Miller, “Gazze’ye giren kamyonlarda ciddi bir artış görüyoruz. Burada odaklandığımız sadece yardım kamyonu sayısı değil, aynı zamanda kamyonların nereye gittiği ve Kuzey’e girişinin nasıl gerçekleştiği. Pazar günü 65 kamyon Gazze’ye girdi ve bunun artarak devam etmesini planlıyoruz. İnanıyorum ki bu yardım kamyonları Kuzey Gazze’ye girecek. Aşdod Limanı açık” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Miller Gazze’deki fırınların da açılmaya başlandığını dile getirdi. Bölgede hastaneler birer birer kapatılırken, Şifa Hastanesi yerle bir olmuşken tıbbi malzemelerin de girişlerinin başladığını ifade ederek “Gazze’ye tıbbi malzeme götürmenin önemi konusunda sadece İsrail hükümetiyle değil, bölgedeki ortak ülkelerimizle ve çeşitli birleşmiş milletler kuruluşlarıyla da ilişki kurduk. Onlara çok ihtiyaç var” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu