MANŞETLER

ABD Donanması’na bağlı uçak gemisi Türkiye’ye geliyor

Kahramanmaraş merkezli 10 ilde büyük yıkıma sebep olan depremin ardından desteğini sürdüren ABD’den yeni bir açıklama geldi.

ABD Donanması'na bağlı uçak gemisi Türkiye'ye geliyor

Türkiye 6 Şubat sabahına büyük bir felaketle uyandı.

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ile 7.6 büyüklüğünde meydana gelen iki depremden etkilenen 10 ilde büyük yıkım yaşandı.

Deprem sonrası farklı şehirlerden yardım ekipleri yola çıkarken, arama kurtarma çalışmaları da son sürat devam ediyor.

Depremin ardından tüm dünya Türkiye için seferber oldu.

Türkiye’nin ulusal yardım talebinin ardından birçok ülke uzman arama kurtarma ekiplerini Türkiye’ye göndermeye başladı.

ABD’den uçak gemisi

Son olarak ABD’den yapılan bir açıklamada Türkiye’ye ek destek gönderildiği açıklandı. 

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder düzenlediği basın toplantısında, “Türkiye’de meydana gelen ölümcül depremlerin korkunç etkisini hepimiz büyük bir üzüntüyle izliyoruz” ifadelerini kullanarak, Türkiye ve Suriye’de depremler nedeniyle hayatını kaybedenler için taziyelerini sundu.

ABD Dışişleri Bakanı Lloyd Austin’in geçtiğimiz pazartesi günü Savunma Bakanı Hulusi Akar ile telefonda görüştüğünü ifade eden Ryder, Bakan Austin’in görüşmede Bakan Akar’a Türkiye’ye ABD’nin desteğini sunduğunu ve Türkiye’nin ihtiyaçlarına göre ABD’nin destek vermeye devam edeceğine dair söz verdiğini söyledi.

Türkiye’nin çağrısı üzerine dün İncirlik Hava Üssü’ndeki ABD güçlerinin ilk yardım ekiplerini depremden etkilenen bölgelere taşımaya başladığını açıklayan Ryder, ABD’den Türkiye’ye 2 sivil kentsel arama ve kurtarma ekibi nakledildiğini aktardı.

“Türkiye’nin bu korkunç felaketten kurtulmaya çalışırken yanında olacağız”

ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı’nın (EUCOM) USAID afet yardım ekibine destek vermek üzere bir takım gönderdiğini belirten Ryder, söz konusu ekibin de yarın Türkiye’de olmasının beklendiğini açıkladı. EUCOM’un Türkiye’den gelecek yeni destek taleplerine hızla yanıt vermek için aktif olarak çalıştığını ifade eden Ryder, “Tekrar taziyelerimizi sunuyoruz ve müttefikimiz Türkiye’nin bu korkunç felaketten kurtulmaya çalışırken yanında olacağız” dedi.

Ryder ayrıca, Akdeniz’deki USS George HW Bush uçak gemisinin Türkiye’nin muhtemel ek destek taleplerini karşılamak için Türkiye’ye doğru ilerlediğini belirterek, Türkiye’nin yardım taleplerine en hızlı şekilde yanıt vermek üzere hazırlandıklarını aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu