SON DAKİKA

31 Plaka Neresi? 31 Hangi Şehrin Plakası? 31 Hangi İlin Plaka Kodu?

31 Plaka Neresi 31 Hangi Şehrin Plakası 31 Hangi İlin Plaka Kodu
expand

KAYNAKCnnturk.com

31 Plaka Neresi?

Her şehir için farklı plaka kodları Türkiye sınırları içerisinde yasal düzeyde kullanılmaktadır. Alfabetik sıraya bağlı olarak 01 numarasından başlamak suretiyle sırasıyla devam eder. Bu doğrultuda 31 plaka kodu ise Hatay iline aittir. Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Hatay aynı zamanda Türkiye’nin en uç kısımları içerisinde gelmektedir. Bir sınır bölgesi olarak da önemli bir yere sahip olduğunu söylemek mümkün. Tarım ve hayvancılığın yanı sıra tarih ve kültürel açıdan Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biridir.

31 Hangi İlin Plaka Kodu?

Hem yaz turizmi hem de ticari noktada Hatay şehri 31 plakası üzerinden önemli bir yere sahiptir. Hatay şehrinden çıkan tüm araçlar yasal olarak arka ve ön kısımlarında plaka şeklinde 31 numarasını kullanmaktadır. Aynı zamanda tarihi açıdan da antik döneme kadar uzanan Hatay, bu yönüyle Türkiye’nin en önemli turizm beldelerinden biridir. Bu sebepten dolayı hem yaz hem de kış farklı mevsimlerde yoğun turist çeken bir şehir olarak güçlü bir yere sahiptir.

Genelde şehirler için kullanılan plaka kodları araçların plakalı kısımlarında değerlendirilmek için ele alınmaktadır. Özellikle karayolları kapsamında trafiğe çıkan araçlar için yasal bir mecburiyet olarak öne çıkar. Plakaların ilk iki hanesi olarak da ifade edilecek olan bu numara, tüm Hatay’a ait araçlar için geçerlidir. Özellikle hususi araçları ile beraber kamu araçlar olarak fark etmeksizin kullanılır. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu