KÜLTÜR-SANAT

1920 milletvekilleri ve illeri! TBMM’nin birinci dönem milletvekilleri! Milletvekili olduğu ille doğru eşleştirilmiştir? Mustafa Kemal hangi ilden milletvekili oldu? Fevzi Çakmak hangi il milletvekili?

1920 milletvekilleri ve illeri TBMMnin birinci dönem milletvekilleri Milletvekili olduğu ille doğru eşleştirilmiştir Mustafa Kemal hangi ilden milletvekili oldu Fevzi Çakmak hangi il milletvekili
expand

KAYNAKCnnturk.com

23 Nisan 1920’de açılan TBMM’nin birinci dönem milletvekillerinden hangisi, milletvekili olduğu ille doğru eşleştirilmiştir?

A) Mustafa Kemal Paşa, Antep
B) Kazım Karabekir Paşa, Erzurum
c) Miralay İsmet, Malatya
d) Fevzi Paşa, Kozan

Mustafa Kemal Paşa Ankara
Kazım Karabekir Edirne
Fevzi Çakmak Kozan
İsmet İnönü Edirne

CEVAP D

1920 milletvekilleri ve illeri TBMMnin birinci dönem milletvekilleri Milletvekili olduğu ille doğru eşleştirilmiştir Mustafa Kemal hangi ilden milletvekili oldu Fevzi Çakmak hangi il milletvekili

Vikipedi’de şu bilgiler yer almaktadır: Günümüzde ilçe olan Biga, Ergani, Gelibolu, Genç ve Şebinkarahisar’ın (Şarkikarahisar) o dönemde seçim bölgesi merkezi oldukları unutulmamalıdır. Günümüzdeki Ağrı ilinin o dönemdeki merkezi ise Bayazıt’tı. Samsun ili Canik adı ile anılmakta ve Ordu ilini de kapsamaktaydı. Kırşehir günümüzdeki Nevşehir ilini kapsamaktaydı. İçel, yalnızca Silifke ve civarını kapsamaktaydı, Mersin ayrı bir bölgeydi.

1. dönem milletvekillerinin 288’i yükseköğrenim görmüş, 94’ü orta öğrenim mezunu kişilerden oluşmaktaydı. Meslek dağılımı şu şekildeydi: 162 serbest meslek, 133 devlet memuru, 54 asker, 32 din adamı, 30 aşiret reisi, 7 teknik eleman, 16 sağlık görevlisi, 2 Reji görevlisi. Toplam 436 milletvekilinin 162’si bir veya birden fazla yabancı dil biliyordu. Meclis üyeleri zamanla, kişisel ve fikri konumlarına göre, kabaca 3 temel gruba ayrılmıştır. Kalpaklılar, yeni bir devlet ve hükûmet kurma düşüncesi içinde olanlar; Sarıklılar, Şeriat hükümlerinin idareye hakim olması düşüncesi içinde olanlar; Fesliler, Osmanlı hukukunun korunması düşüncesi içinde olanlar bu gruplaşmalara verilen tanımlardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu