YAŞAM

Son dakika: Vitir namazında kunut duaları yerine ne okunur? Vitir Namazı Nedir, Nasıl Kılınır? Vitir Namazı Kaç Rekattır, Faziletleri Nelerdir?

Son dakika: Vitir namazında kunut duaları yerine ne okunur? Vitir Namazı Nedir, Nasıl Kılınır? Vitir Namazı Kaç Rekattır, Faziletleri Nelerdir?

Vitir Namazı Nedir?

Vitir namazı yatsı namazından hemen sonra kılınması gereken 3 rekatlık bir namazdır. Vitir namazı vacib olarak söylense dahi vitir namazının önemi yatsı namazı kazası kılınırken vitir namazının da kaza edilmesinden anlaşılmaktadır.

Vitir Namazı Nasıl Kılınır?

Vitir namazı kılınışı şöyledir.
Niyet edilir. Niyet ettim Allah rızası için bugünkü üç rekatlık vitir namazı kılmaya denilerek namaza başlanır.
Allahu Ekber denilip sübhaneke okunur.
Ardından besmele çekilerek fatiha suresi okunur.
Ardından zammı sure yani kurandan en az 3 ayet okunur.
Allahu Ekber denilip rükuya gidilir.
Rükuda 3 kez Subhane Rabbiyel Azim denilir.
Rükudan doğrularak Semiallahu Limen Hamideh denilip Rabbena Lekel Hamd denilerek secdeye varılır.
Secdede 3 kez Subhane Rabbiyel Ala denilerek secdeden kalkışta Allahu Ekber denilip oturulur.
Sonra tekrar Allahu Ekber denilip secdeye varılır.
Secdede 3 kez Subhane Rabbiyel Ala denilerek Allahu Ekber deyip 2. Rekat için kalkılır.
2.rekat kılınışı;
Ayağa kalktıktan sonra besmele çekilir.
Fatiha suresi okunur. Ardından zammı sure okunur.
Allahu Ekber denilip rukuya gidilir.
Rükuda 3 kez Subhane Rabbiyel Azim denilip Semiallahu Limen Hamideh ve Rabbena Lekel Hamd denilerek Rükudan kalkılır.
Allahu Ekber denilip secdeye varılır. 3 kez Subhane Rabbiyel Ala denilip Allahu Ekber diyerek ikinci secdeye varılır tekrar subhane Rabbiyel Ala 3 kez tekrarlandıktan sonra oturularak Ettahiyyatü okunur.
Allahu Ekber denilip üçüncü rekat için ayağa kalkılır.
Üçüncü rekat kılınışı;
Ayağa kalktıktan sonra besmele çekilir ve fatiha suresi okunmaktadır.
Ardından zammı sure okunur. Zammı sureden hemen sonra tekbir getirilir Allahu Ekber deyip eller tekrar bağlanır. Burada niyet etmek gerekmemektedir.
Ardından konut duaları okunur.
Allahu Ekber deyip rukuya gidilir 3 kez Subhane Rabbiyel Azim denilerek Semiallahu Limen Hamideh denilip Rabbena Lekel Hamd deyip Rükudan kalkılır.
Allahu Ekber denilip secdeye varılır ve secdede 3 kez Subhane Rabbiyel Ala denilir.
Allahu Ekber deyip oturulur ve sonra tekrar Allahu Ekber deyip secdeye varılır 3 kez Subhane Rabbiyel Ala denilir.
Allahu Ekber denilip oturulur.
Ettahiyyatü ve salli bârik duaları okunur. Rabbena atina ve rabbenağfirli duaları okunduktan sonra selam verilir. En sonunda da namaz tesbihatı yapılır.

Vitir Namazı Kaç Rekattır?

Vitir namazı üç rekatlık bir namazdır. İlk iki rekatı sünnet namazların ilk iki rekatı gibi kılınmaktadır. 3. Rekatta ise ayağa kalktıktan sonra zammı süreden sonra tekbir getirilerek Allahümme inna nestainuke ve nestağfiruke ve nestehdik ve numinubike ve netubu ileyk ve netevekkelü aleyke ve nüsni aleykel hayra küllehü neşkürike vela nekfürüke ve nahlehu ve netruku men yefcuruk. Okunur ardından Allahümme iyyakenabudu ve leke nusalli ve nescudu ve ileyke nesa ve nahfidu nercu rahmeteke ve nahşa azabeke inna azabeke bilküffari mülhıg. Okunmaktadır.

Vitir Namazının Faziletleri Nelerdir?

Vitir namazı hazreti peygamberin birçok hadisinde kılınmasını emrettiği namazdır. Vitir namazı mübarek gecelerde o geceyi ihya etmiş gibi sevap kazandıran bir namazdır.
Vitir namazının faziletleri pek çoktur. Vitir namazı içerisinde geçen okunan dualar kişinin dünya ve ahiret hayatını kurtarmaya vesile olan dualardandır.

Vitir namazı kılınmasına yönelik hazreti peygamberimiz bir hadisinde Allah ziyade olarak size bir namaz verdi o sizin için kırmızı develerden daha hayırlıdır. O vitir namazıdır. Allah onu sizin için yatsı ile fecrin doğuşu arasına koydu. Buyurmuştur. Hadiste beyan edildiği gibi vitir namazı aslında yatsı namazının hemen ardından kılınmayabilmekte o gece imsak vaktine kadar kılınabilen bir namazdır.

Pratikte yatsı namazından hemen sonra kılınmasının nedeni uyku vakti gelip kılınmama durumundan kaynaklanmaktadır. Bir çok alim yatsı namazını kıldıktan sonra gece yarısı vitir namazını kılmaktadır.

Vitir namazının diğer faziletleri ise vitir namazının kılınmasının tek rekat olarak yapılmasından kaynaklanmaktadır. Tek rakamlı olan 3 rekatlık bir namaz olması Tevhid inancını korumak ve belirtmekte de faziletlidir. Hazreti peygamberimiz bir hadisinde Allah tektir teki sever sözünde de vitir namazını kast ettiği belirtilmektedir.

Vitir namazı kılınması vacib olan bir namaz olmasının yanında eğer kazaya bırakılır ise her kazaya bırakılan yatsı namazı kazası ile vitir namazının da kazasının kılınması gerekmektedir.

Vitir namazının faziletlerinin yatsı namazı vaktinden başlayarak sabah fecrine kadar yani imsak vaktine kadar kılınma süresi olmasından anlaşılmaktadır. Vitir namazı içerisinde bulunan konut duaları ve Rabbena duaları gece yarısı yapılmasının birçok faydası bulunmaktadır. Gece yarısı yapılan Allah rızası için her bir amel, dua ve istiğfar Allahu Tealanın affına vesile olmak için önemlidir.

Vitir namazının faziletleri arasında vitir namazı kılındıktan sonra 3 kez Subhanel melikil kuddus denilmesi ve üçüncüsünü biraz sesli söylenmesi oldukça faziletli bir amel olduğu belirtilmektedir. Anlamı ise Allahım öfkenden rızana, cezalandırmanadan affına, senden sana sığınırım seni yeterince övemem sen kendini övdüğü gibisin. Anlamına gelmekte olan duanın okunması affa ve mağfirete vesile olması için vitir namazından sonra okunması bildirilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu