YAŞAM

Sofra Duası Nasıl Okunur? Türkçe Ve Arapça Tefsiri… Yemekten Sonra Okunan Dua Hangisidir?

Sofra Duası Nasıl Okunur? Türkçe Ve Arapça Tefsiri... Yemekten Sonra Okunan Dua Hangisidir?

Sofra Duası Nasıl Okunur?

Yalnızca sofra duası değil, diğer dualar için de Arapça ve Türkçe okunması hakkında tartışmalar olmuştur. Bazı alimlere göre duanın Arapça olarak okunması daha hayırlı iken, kimi alimlere göre duaların Türkçe okunmasında sakınca görülmemiştir. Müminler duayı bir amaç uğruna okuduklarından dolayı niyetleri oldukça önemlidir. Kısaca hangi dilde okunursa okunsun dualar hikmetinden hiçbir şey kaybetmez.

Yemek Duası Anlamı ve Meali Nedir?

Sofra duasının anlamı ve meali şu şekildedir:

Bize yediren, içiren, İslam ile müşerref kılan Allah’a şükürler olsun. Peygamberler hakkı adına bize cennetin taamlarından yedir. Kevser şarabından içir ve Cennette olan huriler ile evlendir. Alemlerin Rabbi olan Allah’a hamd ve şükür olsun.

Yemek Duasının Fazileti Nedir?

Sofra duasının fazileti sahip olduğumuz bizlere nasip olan yiyecek ve içeceklere şükür etmek manasına gelir. Yine bu dualar Allah’a cennetten yemek ve içecek nasip etmesi için de okunur. Duanın en önemli fazileti, Allah’a şükür etmektir.

Dua okunmadığı zaman nimetlerde herhangi bir eksiklik olmaz. Ancak İslam dini peygamberi olan Hz. Muhammed’in yemek zamanlarında bu duayı okumuş olması, Müminler için sünnet niteliği taşımaktadır. Aynı zamanda alimler tarafından bu duaların okunmasının hikmeti artıracağı belirtilir.

Yemekten Sonra Okunacak Dua

Bir yemek yenildikten ya da bir içecek içildikten sonra:

Allah’ın ismiyle ve Allah ile.
O ki, ism-i Celâl’i sayesinde ne yerde, ne de gökte ona hiç bir şey zarar veremez. Ya Hayy, ya Kayyûm!» dersen, o yediğin veya içtiğinden sana hiçbir hastalık gelmez. İçinde zehir bile olsa. (Ali el-Müttakî, XV, 249/40799)

Yemek Duası Neden Yapılmalı?

Sofra duası asla zorunlu tutulan bir uygulama değildir. İslam ilminde hiçbir ibadet ya da hiçbir dua zorlama ile yapılmaz. Sofra duasının asıl nedeni şükran sunmaktır. Diğer amacı ise sofranın bereketinin artmasıdır.

Alimlere göre yemek duası okunduktan sonra sofradan daha sağlıklı bir şekilde kalkılır. Tüketilen yemeklerden rahatsızlık duyulmaz ve daha iyi sindirilir. Alimler tarafından sofra duasının pek çok hikmeti olduğu dile getirilir. Sizler de sofra dualarını Türkçe ya da Arapça şeklinde okuyarak yemeklerden daha çok keyif alabilir, şükür ve bereketin artmasını sağlayabilirsiniz.

Sofraya bereket getiren yemek duasının önemini hem eski alimlerden hem de şimdiki İslam alimlerinden görebilirsiniz. İslam alimleri, yemeğe sofra duası ile başlandığında yenilen yemeklerin hafiflediğini her fırsatta dile getirirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu