SON DAKİKA

İran Cumhurbaşkanı ilk kez konuştu: “Bir fırsat, bir umut, bir canlılık getirdiniz”

KAYNAKCNN TÜRK

“İran için bir fırsat yarattınız ve umutsuzluk atmosferine umut ve canlılık getirdiniz.”

İran’da Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin ölümünün ardından yapılan seçimin kazananı reformist yeni Cumhurbaşkanı Mesud Pezeşkiyan ilk kez konuştu.

İran Cumhurbaşkanı ilk kez konuştu: Bir fırsat, bir umut, bir canlılık getirdiniz

İranlılara seslenen Pezeşkiyan “İleriye doğru adım attınız” dedi. “İran’ın bilgili ve sevgili halkını zaferlerinden dolayı tebrik ediyorum. Çalışmayı tamamladınız ve ileriye doğru büyük bir adım attınız.”

Pezeşkiyan’ın vaatleri arasında “İran’ı tecritten kurtarmak” için Batılı ülkelerle “yapıcı ilişkiler” kurmak vardı. Yeni Cumhurbaşkanı, İran ile küresel güçler arasında 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmanın yeniden canlandırılmasından da yana.

Buna karşın İran’da gücü elinde tutan kişi, dini lider Ayetullah Hamaney. Pezeşkiyan buna karşı halktan yardım istedi. “Devrimden yıllar sonra kürsüye çıkıyoruz, sözler veriyoruz ve onları yerine getiremiyoruz. Sizlerin gözünde en büyük sorunumuz bu.”

İranlılar ise reformist Cumhurbaşkanının zaferiyle ikiye bölündü.

İran Cumhurbaşkanı ilk kez konuştu: Bir fırsat, bir umut, bir canlılık getirdiniz

“Herkes biraz daha memnun. Biraz iyi hisleri var. Son birkaç gündür kendilerini iyi hissetmiyorlardı ama insanlar Pezeşkiyan’ın kazandığını duyar duymaz yüzlerinde küçük bir gülümseme belirdi. Bugün kimse küfür etmedi ya da kötü sözler söylemedi.”

Kimi Pezeşkiyan’ın zaferine sevinirken, kimi ülkedeki zor ekonomik durum ve özellikle kadınlar üzerine baskılar nedeniyle değişimin gerçekleşmesinin zor olduğunu söylüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu