YAŞAM

Hz. Asiye Kimdir? Firavunun Karısı Hz. Asiye'nin Hayatı Ve Çocukları… Hz. Asiye'nin Özellikleri Nelerdir?

Hz. Asiye Kimdir? Firavunun Karısı Hz. Asiye'nin Hayatı Ve Çocukları… Hz. Asiye'nin Özellikleri Nelerdir?

Hz. Asiye Kimdir? 

 Hz. Asiye; Kuran’da kendisinden “Firavunun karısı” diye bahsedilen ve fakat ismi zikredilmeyen kadındır. Ancak Hz. Muhammed ismini zikretmiştir: “Firavunun eşi Asiye” diyerek açıkça belirtmiştir. Kuran’da Hz. Asiye, Musa’nın doğduktan sonra Firavunun sarayına intikalinde oynadığı rol ve Hz. Musa’nın getirdiği dini kabul etmesi dolayısıyla bahsedilmektedir.

 Firavunun Karısı Hz. Asiye’nin Hayatı ve Çocukları

 Hz. Asiye zalim firavunun iyi kalpli karısıdır. Hz. Musa’yı öldürülmekten kurtarıp sarayda yetişmesine vesile olmuştur. Daha sonra da Hz. Musa’nın saraydaki sihirbazlara galip geldiğini görmüş ve “Musa’nın ve Harun’un Rabbine iman ettim ” diyerek hak dini kabul etmiştir. Firavunun zulmüne maruz kalan Hz. asiye Rabbine şöyle dua ederek ebediyete intikal etmiştir: “Rabbim, benim için yanında Cennet’te bir ev yap. Beni Firavundan ve onun kötülüklerinden kurtar. Beni bu zalimler topluluğundan kurtar.”

 Hz. Asiye’nin Hayatı Ve Çocukları

 Kur’an-ı Kerim’ de Hz. Meryem ile birlikte kendisinden söz edilen bir kadın olarak anılır. Hz. Asiye’nin Firavundan olan kızı Bithia Nil nehrinde bulduğu bebek Musa’yı saraya getirerek onun burada kendileri ile birlikte büyümesini sağlayan kişidir. Hz. Asiye Allah’ın varlığına ve birliğine, Hz. Musa’nın peygamberliğine inanan ve bu uğurda Firavun tarafından en ağır işkencelere maruz kalan iman ve inançlı bir yüce kadındır. Bu sebeple de Kuran’da Hz. Meryem ile birlikte kendisi de en yüksek kemale ermiş bir kadın olarak gösterilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu